Nosí huňatý kožich a slušivé klobouky. Seznamte se, to je nově objevený druh kraba z Austrálie

Chlupatého korýše, kterého našli turisté na pobřeží jihozápadní Austrálie, vědci pojmenovali Lamarckdromia beagle. 

„Tento krab je hodně zvláštní, skoro až legrační. Po celém těle mu totiž roste husté chmýří – pravděpodobně proto, aby vypadal jako trs mořské trávy a lépe tak splynul s okolím,“ hodnotí drobného živočicha biolog Andrew Hosie, který se na určení nového druhu podílel.

Ke kožichu mu také dobře přilne houba, kterou nosí jako klobouk nad sebou. „Tato houba je silně jedovatá a krab si ji pravidelně zastřihuje. Snaží se, aby dokonale kopírovala tvar jeho těla,“ pokračuje biolog. Díky tomu si na kraba netroufnou chobotnice a další predátoři, kteří se obvykle korýši živí.


Doporučujeme: Když se miliony krabů vydají přes ostrov. Podívejte se na největší migraci světa


Domovem jsou mu hlavně mělké vody v okolí přístavů, ovšem jen ty na jihozápadním pobřeží Austrálie. Vědci tohoto huňatého fešáka nenašli nikde jinde, než mezi městy Albany a Cape Naturaliste. „Právě proto také dostal druhové jméno beagle. Loď stejného jména, tedy The Beagle, totiž v roce 1836 přivezla ke břehům australské Albany slavného biologa Charlese Darwina,“ vysvětluje Andrew Hosie.

Druhý důvod, proč vědci sáhli právě po beaglovi, je barva krabova kožichu. „Je podobná srsti známého psího plemene,“ uzavírá biolog.

Neobvyklého kraba si letos náhodou všimla dánská rodina, která se koupala na jedné z pláží poblíž městečka Albany. Protože zvíře nedokázala určit, poslala exemplář do Západoaustralského muzea. Tamní biologové pak ve spolupráci s kolegy z novozélandské Canterbury University popsali kraba jako nový druh – jednoho ze tří krabů rodu Lamarckdromia.


Která zvířata zpívají novorozencům a která si pěstují houby? Zkuste si kvíz:

Zdroje: ABC News, list The Guardian.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Colin McLay / WA Museum