Když se miliony krabů vydají přes ostrov. Podívejte se na největší migraci světa

Červení krabi z Vánočního ostrova zahájili svou každoroční pouť. Vydali se z vnitrozemí na pobřeží. Jsou jich miliony a všichni míří za láskou. Jedině ve vlnách Indického oceánu se totiž mohou rozmnožit. 

V jiných částech roku jsou to spíš samotáři. Žijí hluboko v džungli a ukrývají se v podzemí. Jakmile ale udeří listopadové monzunové deště, v norách je nikdo neudrží. Krabi se jako na povel zvednou a vyrazí společně na pobřeží. Jsou přitom jako červené tsunami. Koberec z padesáti milionů těl pokryje úplně všechno: pole, louky, silnice i města. (Viz video na konci článku.)

K oceánu kraby pohání láska. Na pobřeží se chtějí množit. Jsou kvůli tomu schopní udělat cokoliv, překonávají i extrémně velké vzdálenosti. „Jen si představte! Tvorové velcí sotva dvacet centimetrů zvládají urazit osm kilometrů za pouhých šest dní,“ popisuje Robert Muller, správce místního národního parku.

Jako první na pouť vyrážejí samci, jejich družky se přidávají o týden později. Samce po této štrece čekají ještě i drsné potyčky o partnerky. 


Doporučujeme: Video: Rejnok se chová jako pejsek. Nechá se krmit a hladit od rybářů


Foto: Christopher Andrew Bray /Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

„Krabi vždy migrují touto dobou, jejich pochod je přesně načasovaný. Je navázaný na místní monzunové deště, díky kterým tito tvorové při cestě nevyschnou,“ popisuje Robert Muller.

Čekají také na určitou fázi měsíce, se svými partnerkami se totiž musejí spojit v naprosto konkrétním okamžiku. „Jinak by oplodněné samičky propásly vzácnou chvíli, kdy je mořský příliv díky úplňku nejnižší a kdy se mohou snadno přiblížit k mořské hladině, aby do vody nakladly vajíčka,“ přibližuje další krabí tajemství Robert Muller. 

To je důležité. Zatímco totiž dospělci žijí na souši, vajíčka musejí zrát v moři. „Krabí larvy mají žábry, takže mohou dýchat jen pod vodou,“ vysvětluje správce parku.

Červený koberec

Jakmile mají rodiče splněno, vracejí se do vnitrozemí. Jejich potomci je následují zhruba v polovině ledna. Také oni se sdružují do obrovských houfů a vyrážejí společně. Ostrovem se potom znovu valí proudy červených tvorů, tentokrát ovšem titěrných.

Úřady v tuto dobu omezují pohyb lidí a uzavírají silnice. V těch nejrušnějších a nejkritičtějších úsecích navíc lidé krabům postavili mosty a tunely.

Podívejte se, jak invaze červených krabů vypadá:

 

Zdroj: Christmas Island National Park

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Chris Bray / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0