Až pět let vězení. Krádež mazlíčka teď bude Británie nově trestat jako únos

Krádeží psů ve Velké Británii přibývá. Tamní vláda se proto rozhodla zpřísnit postihy za tyto zločiny. Nově se začnou posuzovat jako únos, za který bude pachatelům hrozit až pětileté vězení. Úřady zároveň nabádají chovatele: Nechlubte se svými mazlíčky na sociálních sítích, přitahujete tím pozornost zlodějů.

„Konečně je doma,“ napsal na svém twitterovém účtu moderátor britské televize BBC Rory Cellan-Jones. Oznámení doprovodil fotkou svého milovaného psa, kterého několik dní postrádal. „Obrovsky se nám ulevilo,“ přiznal známý novinář.

Zvíře mu totiž někdo v půlce listopadu ukradl. „Bylo to šílené, náš Cabbage zmizel i s černou dodávkou,“ popsal muž. Psa nakonec policie našla spolu s dalšími pěti mazlíčky v jednom z londýnských parků.


Doporučujeme: Britové chtějí povinně čipovat kočky. A co Česko? Zeptali jsme se zákonodárců


Foto: Freepik

Případ známého novináře není zdaleka ojedinělý. Krádeží mazlíčků v Anglii skokově přibývá.

Podle zprávy, kterou zveřejnila britská vláda, loni řešila policie až dva tisíce podobných událostí. „Cena některých plemen se totiž během pandemie a lockdownu zvýšila až o 89 procent, což zjevně upoutalo zájem řady kriminálníků. Ti se rozhodli ze zvýšené poptávky a ceny psů profitovat,“ dodává zpráva.

Stejnou zkušenost má i organizace DogLost, která lidem pomáhá ztracené psy hledat. „Počet hlášených případů meziročně vzrostl až o 250 procent. Nic podobného jsem nikdy předtím nezažil, a to jsem v terénu pětatřicet let,“ řekl listu The Washington Post policista Wayne May, který s touto organizací úzce spolupracuje.

Petice za vyšší tresty

Britové proto začali naléhat na úřady, aby zasáhly. Do parlamentu dorazily dvě petice se stovkami tisíc podpisů, ve kterých se lidé dožadovaly změny legislativy. Mazlíčci už by podle nich neměli být jen obyčejnými věcmi, za jejichž krádež hrozí pachateli maximálně pokuta.  „Zcizení zvířete by se mělo posuzovat jako únos a zločinec by si za něm měl vysloužit pobyt za mřížemi,“ požadují signatáři.


Doporučujeme: Ztloustli a začali trpět úzkostmi. Takový dopad měl lockdown na domácí mazlíčky


Foto: Freepik

A britská vláda s nimi souhlasí. Jak ve čtvrtek ohlásila na svém webu, dala zelenou novému zákonu, podle kterého bude pachateli usvědčenému z krádeže domácího mazlíčka skutečně hrozit až pětiletý trest. 

„Ztráta milovaného mazlíčka lidem způsobuje bolest. Utrpení zažívají i zcizená zvířata. Do budoucna se proto bude krádež zvířete posuzovat jako trestný čin únosu,“ potvrdil britský ministr životního prostředí George Eustice.

Vnímající bytosti

Podle veterinářky Christine Middlemissové, která s vládou na změně legislativy spolupracovala, je to důležitý vzkaz pro všechny potenciální pachatele. „A to takový, že se krádeže mazlíčků začínají brát konečně vážně,“ uvedla a doplnila: „Tím, že jsme zvířata uznali vnímajícími bytostmi, nikoliv jen pouhým majetkem lidí, jsme navíc učinili důležitý krok vpřed.“ 


Doporučujeme: Chybí vakcíny pro psy a kočky. Výpadky hlásí veterináři z celé Evropy


Policie ale apeluje i na samotné chovatele mazlíčků, aby si své psy a kočky lépe hlídali. „Neměli by je nechávat samotné bez dozoru na ulici, a to ani na krátkou dobu. Měli by také občas změnit obvyklou trasu procházky,“ nabádají strážci zákona. Chovatelé by se také měli vyvarovat sdílení fotek svých mazlíčků na sociálních sítích, zvlášť pokud mají profily nechráněné před zraky cizích osob. „Potenciální zloději si tam totiž mohou své oběti snadno vytipovat,“ vysvětlují policisté.

Viceprezidentka Britské asociace veterinářů (BVA) Daniella Santosová navíc znovu připomněla, jak důležité je každého psa nechat očipovat a registrovat v některé z autorizovaných databází. „Je to jeden z nejúčinnějších způsobů, jak ztracené nebo ukradené zvíře najít a dopravit ho zpět k původním chovatelům,“ uvedla listu The Guardian


Zdroje: The Guardian, The Washington Post, tisková zpráva na webu www.gov.uk/government/news.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik