O její dílo mají zájem prestižní galerie i bohatí sběratelé. To je geniální prasnice Pigcasso

Dotáhla to opravdu daleko: své obrazy vystavuje v prestižních galeriích a prodává za stovky tisíc korun. Seznamte se, to je vepří malířka Pigcasso.

Původně měla skončit v klobáskách. Mladou prasnici ale před pěti lety zachránila z jihoafrických jatek aktivistka Jeanne Lefsonová. Odvezla si ji na svou farmu u městečka Franschhoek a začala se o ni starat. Pořídila jí dokonce vlastní hračky. Vepří slečnu ale nejvíc zaujaly štětce.

„Neustále je žmoulala a šermovala jimi. Štětce byly vlastně jediné předměty, které se nepokusila zničit,“ popisuje Jeanne Lefsonová.

Novopečená majitelka jí proto zkusila dát i barvy a čisté plátno. Výsledkem je několik set obrazů, které slaví obrovský úspěch. Jeden z nich se letos prodal dokonce za rekordních 20 tisíc dolarů, což je přibližně 442 tisíc korun. Jde o velké plátno s modrými, zelenými a bílými akrylovými pruhy, na kterém Pigcasso pracovala několik týdnů.


Doporučujeme: Jedny jsou stydlivé, další ukecané. Krávy si povídají o jídle, pocitech i sexu


Zdroj: Jeanne Lefsonová, pigcasso.org

Pigcasso dokonce začala i vystavovat. Její malby příští rok zaplní třeba galerii v prostorách slavného muzea Beurs van Berlage v Amsterdamu. Stane se tak u příležitosti Mezinárodního veletrhu umění, který se bude konat v polovině srpna. Obrazy se poté přesunou i do New Yorku. „Bude to zřejmě poprvé, co se díla vytvořená jiným tvorem než člověkem objeví na celosvětové umělecké scéně,“ raduje se Jeanne Lefsonová.

Talent na jatkách

Do budoucna plánuje i další výstavy. Chce tím veřejnosti připomenout, že prasata jsou velmi inteligentní zvířata, která dokážou mnohem víc, než si většina lidí myslí. „Rozhodně si zaslouží lepší zacházení, než jakého se jim dnes dostává ve velkochovech a na jatkách. Lidé by zkrátka měli změnit pohled na hospodářská zvířata a uvědomit si, že i ona jsou citlivá, hravá, kreativní a zvídavá,“ říká Jeanne Lefsonová.

Veškeré peníze, které její růžová svěřenkyně vydělá, věnuje na provoz farmy, jež se stará i o další zachráněná zvířata.


Malby vepří slečny Pigcasso připomínají díla expresionistů:


Zdroje: server The Daily Mail, Jeanne Lefsonová a web Pigcasso.org.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Jeanne Lefsonová, pigcasso.org