Ochránci zvířat sestavují „předvolební kalkulačku“. Ukáže, které strany chtějí pomáhat zvířatům

Čtyři organizace, které se zabývají ochranou zvířat, se před nadcházejícími parlamentními volbami spojily. Chtějí vyburcovat politické strany k větší aktivitě. Sestavily přehledné dvanáctero reformních návrhů, které by měly ochranu zvířat posílit. Partajím současně rozeslaly dotazníky, ve kterých se na jejich postoj k jednotlivým bodům ptají. Z odpovědí také sestaví takzvanou „předvolební kalkulačku“. Ta lidem napoví, komu dát hlas.

Obvykle slibují nízké daně, dostupné zdravotnictví a kilometry nových dálnic. Jen málokterá strana se ale doposud zavazovala k ochraně přírody a zvířat. V předvolebních programech tyto vize u většiny tuzemských partají chyběly.

Třeba při minulých parlamentních volbách v roce 2017 měli podle šetření, které uspořádaly organizace Svoboda zvířat a Nesehnutí, propracovaný program týkající se ochrany zvířat prakticky jen Zelení.

Přitom lidé ochranu zvířat chtějí. Podle dva roky starého průzkumu společnosti Ipsos MORI klade důraz na toto téma dokonce 69 procent lidí. To jsou dva ze tří. „Právě tolik českých voličů označilo ochranu zvířat a boj proti klimatickým změnám za jednu z hlavních priorit,“ uvedla na tiskové konferenci, která výsledky průzkumu představovala, Kateřina Davidová z Centra pro dopravu a energetiku.


Doporučujeme: Ukončete nadměrné užívání antibiotik ve velkochovech. Je to časovaná bomba


Foto: Freepik

Ještě větší podporu má toto téma u mladých lidí do třicet let. „Na prvním místě je ochrana fauny a flory dokonce u 49 procent těchto lidí,“ uvádí zpráva od agentury Behavio, kterou si nechala zpracovat iniciativa Youth, Speak Up! („Mladí, promluvte!“).

Ochránci zvířat se proto spojili, aby politické strany vyburcovali k větší aktivitě. Sestavili přehledné dvanáctero reformních návrhů, které by měly ochranu zvířat posílit. Partajím současně rozeslali dotazníky, ve kterých se na jejich postoj k jednotlivým bodům ptají.

Podle jedné z organizátorek akce Romany Šonkové, která současně zastupuje organizaci Compassion in World Farming v České republice, mají strany na vyplnění čas do září. Pak ochránci zvířat jejich stanoviska zpracují do takzvané „předvolební kalkulačky“ a zveřejní. Do voleb v tu chvíli bude zbývat měsíc.


Doporučujeme:  Video ukazuje bití a vláčení zvířat. Pro týrání nejsou důkazy, uvedly přesto úřady


„Voliči si tak budou moct na webu projektu Volimprozvirata.cz dotazník také vyplnit a zjistit, která strana je jim svým přístupem k ochraně zvířat nejblíže,“ uvádí Romana Šonková. Dané straně pak budou moci dát v nadcházejících parlamentních volbách svůj hlas.

Akci už podpořila i řada známých osobností. Například podle zpěváka Bena Cristovaa by měla mít jasnou vizi, co dělat pro ochranu zvířat a přírody, naprosto každá strana. Jako jeden z nejpalčivějších problémů, které by měli politici řešit, je podle něj legislativa pojící se k transportům zvířat. „Jejich přeprava je kolikrát strašné peklo. Jedou desítky hodin ve vedrech, bez vody,“ vysvětluje zpěvák.

Bez pokusů a mrzačení

Podobně to vidí i bloggerka Dewii. „Ochrana zvířat a přírody je hodnota, která by měla být v každém volebním programu. Každý krok vpřed má smysl,“ říká žena, která se věnuje právě ekologickému životnímu stylu.

Za projektem Volimprozvirata.cz stojí celkem čtyři organizace – Compassion in World Farming, Nesehnutí, Obránci zvířat a Svoboda zvířat. 

Jejich návrhy se týkají například ukončení hromadné přepravy hospodářských zvířat mimo Evropskou unii, mrzačení zvířat bez znecitlivění nebo postupného nahrazení pokusů na zvířatech alternativními metodami. Ochránci zvířat propagují také udržitelné a ekologické zemědělství a s tím související reformu stravování ve veřejných jídelnách.


Podívejte se na video, kterým projekt podpořili Ben Cristovao a Dewii:

 

Text: Veronika Rodriguez
Foto: Freepik
Video: OBRAZ – Obránci zvířat