Video ukazuje bití a vláčení laboratorních zvířat. Pro týrání nejsou důkazy, uvedly přesto úřady

Pokusy na zvířatech mohou pokračovat. Podezření, že pracovníci laboratoře Vivotecnia týrali zvířata, se nepotvrdilo. Není proto ani důvod zvířata zabavovat a převážet jinam. Tak zní verdikt madridských úřadů, které tři měsíce poměry v laboratoři prověřovaly. Ochránci zvířat protestují.

Opice se zoufale zmítá na stole, obličej má sevřený hrůzou. Za ruce a nohy ji drží čtyři zaměstnanci laboratoře. Než začne samotný pokus, jeden z nich jí něco posměšně maluje na genitálie.

V dalších záběrech se objevují zubožená zvířata. Nejprve pes ležící v kalužích krve, později dokonce pověšený u stropu hlavou dolů. Následují králíci s propíchnutýma očima. Lidé jim z bulvy odebírají vzorky naprosto bez anestezie, králíci jsou při plném vědomí. 

Se všemi zvířaty se na videu (viz níže) zachází nevybíravě a krutě. Zaměstnanci je bijí do hlavy, hrubě jim nadávají a posmívají se jejich neštěstí. Při manipulaci s nimi třesou a házejí. Laboratorními krysami dokonce rychle točí ve vzduchu, zatímco je drží za ocas.


Doporučujeme: Úřady stoply činnost laboratoře. Šokovalo je video, kde zaměstnanci týrají zvířata


Foto: Cruelty Free International

Všechny tyto drastické záběry pořídila v jedné ze španělských laboratoří nevládní organizace Cruelty Free International. Podle šéfky organizace Katy Taylorové šlo konkrétně o laboratoř Vivotecnia sídlící v Madridu. Zacházení se zvířaty podle ní natočil spolupracovník organizace, který současně případ oznámil úřadům. V uvedeném zařízení pracoval v letech 2018 až 2020.

Video vyvolalo obrovskou vlnu kritiky. Okamžitě na něj zareagovaly i madridské úřady. „Po zhlédnutí jsme se rozhodli poslat do zmíněné laboratoře inspekci. Vzhledem k tomu, že se podezření ukázala jako důvodná a inspekce zajistila i potřebné důkazy, nařídili jsme činnost laboratoře dočasně pozastavit,“ uvedla v polovině dubna madridská regionální vláda. Jakékoliv další experimenty zakázala. Současně uvedla, že všechna zvířata, která se v laboratoři nacházejí, převezou veterináři do jiných zařízení.


Doporučujeme: Skončí utrpení pokusných zvířat? Česká firma vyvinula mebrány, které nahradí živé tvory


Na záběry zareagoval i generální ředitel laboratoře Vivotecnia Andres König. Vyjádřil nad událostí politování. „Zhlédl jsem pořízené záběry a nechaly mě zděšeného,“ uvedl. Jednání zaměstnanců onačil za „obzvlášť šokující a proti veškerým protokolům společnosti“.

„Je evidentní, že se k pokusným zvířatům nechovali s patřičnou úctu a nesnažili se zabránit jejich utrpení a stresu,“ napsal König a doplnil: „Jsem přesvědčen o tom, že šlo o momentální selhání konkrétních zaměstnanců, nikoliv běžnou praxi.“

Jenomže uplynuly tři měsíce a všemu je jinak. Jak uvedl španělský server Diario de Sevilla, úřady své stanovisko přehodnotily. Laboratoř smí znovu svou činnost obnovit. „Nebyly totiž předloženy dostatečné důkazy o týrání zvířat,“ cituje jejich vysvětlení server.

Laboratoř prý navíc provedla nápravná opatření – instalovala do místností bezpečnostní kamery a sestavila tým veterinářů, kteří budou na zvířata v laboratoři dohlížet.

Protesty před laboratoří
Foto: Cruelty Free International

Toto rozhodnutí ale zvedlo ze židle ochranářské organizace. Se znovuobnovením činnosti Vivotecnie nesouhlasí.

„V boji za vysvobození zvířat budeme nadále pokračovat. Žádáme úřady o nové přezkoumání poměrů v laboratoři. Žádáme také o ukončení krutého testování na zvířatech, které nemá v dnešním světě co dělat,“ uvedly podle serveru Diario de Sevilla organizace ve společném prohlášení.

Před laboratoří se také sešly tisíce protestujících lidí a žádají o propuštění všech tamních zvířat.

Šéfka nevládní organizace Cruelty Free International Katy Taylorová chce navíc zvednout debatu o úplném zákazu testování toxicity na zvířatech. „Protože tyto záběry nám opět ukazují, jak temné a hrůzné toto testování je,“ komentovala zveřejněný dokument a dodala: „Evropská komise nám říká, že směrnicí 2010/63 chrání laboratorní zvířata. Říká také, že vytvořila strategii, díky které mohou laboratoře od použití živých zvířat upustit a přejít na jiné metody. Ovšem ve skutečnosti nedělá ani jedno.“


Doporučujeme: Pozor na jedovatý nikotin. Domácího mazlíčka mohou elektronické cigarety zabít


Podle řady organizací je přitom testování na živých zvířatech už jen krutým přežitkem. „Široká veřejnost ho sice stále chápe jako nutné zlo, kterému se s ohledem na naši vlastní bezpečnost nelze vyhnout a bez kterého bychom neměli například nové léčebné postupy pro nemocné, to už ale dávno neplatí,“ uvádí třeba Barbora Bartušková Večlová ze Svobody zvířat.

V řadě případů se totiž podle ní nakonec ukáže, že jsou poznatky získané u pokusných zvířat na člověka nepřenosné. „Zcela logicky. Zvířata se od lidí významně liší, a to svou anatomií, fyziologií i metabolismem,“ vysvětluje aktivistka.

Krutý přežitek

Dokládá to i řada příkladů z minulosti. Třeba na přelomu padesátých a šedesátých let světem otřásla takzvaná thalidomidová aféra. Po léku, který měl původně tišit ranní nevolnosti těhotných žen, zůstaly tisíce mrtvých či zmrzačených dětí. Některým chyběly dlouhé kosti v končetinách, takže jim prsty nasedaly přímo na rameno. Další neměly vyvinutý trávicí systém. „Lék byl přitom nadstandardně klinicky prozkoušen na stovkách zvířat nejrůznějších druhů,“ vzpomíná na tento skandál expert na nežádoucí účinky léků Josef Suchopár.

Známá je podle něj i tragédie z roku 2006, kdy zase skončilo na jednotce intenzivní péče šest Britů po testu nového preparátu proti artritidě. S omezením testů na zvířatech proto i Suchopár souhlasí. „Samozřejmě to neplatí beze zbytku, stále jsou případy, kdy se výzkum bez použití pokusného zvířete neobejde, je jich ale stále méně. Například při testování toxicit nebo transportu nějakého léku v těle člověka už je testování na zvířatech skutečně zbytečné a překonané,“ uvádí.

Co natočili aktivisté ve španělské laboratoři? Video je zde.
Varování: video je nevhodné pro děti a citlivé povahy.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto:  Cruelty Free International
Video: Cruelty Free International