Zhasněte světlo! Zachráníte tím ptáky

Stačí málo: zhasnout v domě světlo nebo pořádně zatáhnout závěsy. Zachráníte tím spoustu ptáků. Podle ornitologů je totiž umělé světlo v oknech přitahuje a mate. Narážejí pak do stěn a v bolestech umírají.

Potvrdila to nová studie, o které tento měsíc informoval odborný magazín PNAS. Ornitologové v ní zjišťovali, nakolik ptákům pomůže zatemnění jedné jediné budovy v Chicagu. Výsledek je překvapil.

„Zjistili jsme, že pokud se zhasne jen polovina oken v budově, sníží se počet ptačích kolizí až o šedesát procent,“ shrnul výsledky studie Benjamin Van Doren z Cornellovy ornitologické laboratoře. Na jaře se v takovém případě najde na chodnících pod budovou až jedenáctkrát méně uhynulých ptáků, při podzimní migraci šestkrát méně.

„Naše studie tedy jednoznačně potvrdila souvislost mezi osvětlením budov a úhyny opeřenců. Opravdu můžeme zachránit miliony ptáků jednoduše jen tím, že každé jaro a podzim zhasneme světla během několika vysoce rizikových dnů, kdy ptáci kolem domů prolétají,“ řekl.


Doporučujeme: Proč se datlům nikdy nezasekne zobák ve stromě? Vědci našli odpověď


Foto: Freepik

Smutného faktu, že ptáci hynou po srážce s rozsvícenými budovami, si poprvé všiml David Willard z Přírodovědného muzea v Chicagu. „Bylo to v roce 1978. Nejprve jsem od kolegů zaslechl letmou poznámku o tom, že několik ptáků v plné rychlosti narazilo do kongresového centra McCormick Place,“ vzpomíná. Později začal mrtvé opeřence u domu sám nacházet. „Potuloval jsem se kolem místa a našel čtyři nebo pět polámaných a uhynulých ptáků,“ říká.

Povolal proto několik spolupracovníků a začal s nimi okolí budovy sledovat. „Místo jsme navštěvovali každé ráno před svítáním, a to hlavně během migrační sezóny. Někdy jsme napočítali deset mrtvých těl, jindy až dvě stovky,“ pokračuje. Údaje si pečlivě zapisoval.

Asi před dvaceti lety si Willard všiml zajímavého vzorce: o prázdninách nebo v době stavebních úprav, když v kongresovém centru zhasla světla, bylo druhý den ráno na zemi méně ptáků. Vznikla tedy hypotéza, že mohou umělá světla v budově s nešťastnými úhyny souviset.

600 milionů ptáků

Dnes už je tato hypotéza potvrzená. Do bádání se zapojila Cornellova ornitologická laboratoř a spočítala, že umělé osvětlení zabije každým rokem ve Spojených státech až 600 milionů ptáků. Vůbec nejnebezpečnějšími městy jsou v rámci Spojených států právě Chicago, Houston a Dallas.

Ptáky podle vědců přitahuje hlavně umělé osvětlení výškových budov. „Opeřenci kvůli nim ztrácejí orientaci a narážejí do stěn. Vážně se přitom zraní a hynou,“ popisuje Benjamin Van Doren.

Další zvířata kvůli světlům zmateně poletují za oknem, dokud se zcela nevyčerpají. „Ptáky také pletou rostliny umístěné v místnostech poblíž oken, protože je mohou považovat za místo, kam mohou dosednout,“ doplňuje Benjamin Van Doren.


Doporučujeme: Mořské želvy přicházejí o samce. Mláďata se líhnou z menších vajec plných arzenu či zinku


Děje se to hlavně v období jarní a podzimní migrace, kdy se miliardy ptáků vydávají z Kanady do Latinské Ameriky, nebo naopak. Putují přitom přes území Spojených států. „Chicago, Houston a Dallas totiž leží v srdci nejrušnějších severoamerických migračních koridorů,“ připomněl další ornitolog Kyle Horton.

Ornitologové i ochránci zvířat proto nabádají správy měst i architekty, aby budovy neobkládali zrcadlovými skly. Dvojnásobně to platí v blízkosti parků a jiné městské zeleně.

V domech by se současně mělo v noci zhasínat. „Ostatně pomůže to nejenom ptákům, ale i majitelům budov, kteří díky tomu ušetří za energie,“ uzavírá Benjamin Van Doren.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik