Pozor na jedovatý nikotin. Domácího mazlíčka mohou elektronické cigarety zabít

Stačí, aby pes slízal pár mililitrů nikotinového roztoku. Zvíře do pár minut ochromí křeče, postihne zástava dechu a bezvědomí. V krajním případě nastane i smrt. Pražské toxikologické středisko hlásí, že jenom loni skončili kvůli otravě tímto roztokem v kómatu tři domácí mazlíčci.

Byla to jen chvilka nepozornosti: Zuzana nechala na botníku lahvičku s náhradní náplní do e-cigarety a odešla. Málem kvůli tomu přišla o psa. „Moje fenka Cindy ji okamžitě našla, shodila a rozkousala. Obsah samozřejmě slízala. Poté se začaly dít věci,“ vzpomíná na nešťastnou příhodu chovatelka čtyřleté fenky foxteriéra.

Zvíře se začalo motat a neskutečně rychle dýchalo. „Vypadalo to, že jí hrudník vystřelí z těla,“ popisuje dívka. Pak sebou začalo škubat a nakonec upadlo do bezvědomí. Veterinář ji zachránil na poslední chvíli.


Doporučujeme: Těsto, čokoláda nebo ořechy. Jídlo může mazlíčka i zabít


Foto: ClipArt

Podobných případů přibývá. A některé z nich dopadají fatálně. Třeba podle Toxikologického informačního střediska skončili jen loni kómatem tři domácí mazlíčci, kteří pozřeli náplň do e-cigaret. A to jsou jen zvířata, kvůli kterým se lidé na odborníky ze střediska obrátili. Další se do statistik vůbec dostat nemusela. „Mezi typické příznaky vždy patřily zvýšený tep, zrychlené dýchání a velmi silné křeče,“ uvádí k tomu vedoucí toxikologického střediska Daniela Pelclová.

Veterináři i toxikologové proto nabádají: hlídejte si svoje zvířata a tabákové výrobky před nimi schovávejte.

„Koncentrovaný nikotin v tekuté podobě se totiž mimořádně rychle a snadno vstřebává. Jakmile ho tedy zvíře vypije, do několika minut je zle. Přicházejí silné křeče a zástava dechu. Pacient může upadnout až do kómatu,“ popisuje účinky silného jedu znalec v oblasti zdravotnictví a toxikologie Jaroslav Zikmund.

K otravě přitom stačí velmi málo: toxická dávka nikotinu je u domácích zvířat asi půl miligramu až jeden miligram na půl kilogramu tělesné hmotnosti zvířete. Smrt jim přivodí už čtyři miligramy na půl kilogramu tělesné hmotnosti. To znamená, že malého šestikilového psa může zabít pouhých dvanáct miligramů koncentrovaného roztoku. Pro srovnání: jedna cigareta která obsahuje asi osm až dvacet miligramů nikotinu.

Březové sladidlo

Nebezpečné mohou být i další nikotinové výrobky. Například žvýkací tabák nebo nikotinové gumy, které používají lidé, co se snaží přestat kouřit.

„Nikotinové gumy jsou možná ještě rizikovější, protože obsahují xylitol neboli březový cukr. Jde o zvláštní druh sladidla, které se doporučuje diabetikům. Přidává se také do žvýkaček zubních past nebo právě nikotinových gum. Pro zvířata je ale toto sladidlo extrémně nebezpečné,“ připomíná šéf Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv Jiří Bureš.

V trávicím traktu se totiž okamžitě vstřebává. „Během pouhých dvaceti až čtyřiceti minut je tak hladina cukru v krvi na maximální hladině, což způsobí prudké vyplavení inzulinu a následný prudký sestup hladiny krevního cukru,“ uvádí Jiří Bureš. Zvířeti tak mohou během několika hodin selhat játra. Platí to hlavně u malých plemen psů či u králíků.

A co dělat, když se zvíře se nikotinem otráví? Odborníci nabádají: jednejte rychle. Mazlíčka okamžitě odvezte na veterinu. Poznamenejte si také, kolik toho asi váš pes či kočka pozřel.  Tento údaj bude veterinář potřebovat, aby mazlíčka ošetřil.


Doporučujeme: Život kotěte visel na vlásku. Zachránila ho krev od psího dárce


Autor: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik