Každý osmý pes má zkažené zuby. Nejčastěji jsou to chrti a pudli. Jak jsou na tom další plemena?

Veterináři zjišťovali, která psí plemena jsou nejnáchylnější k onemocněním zubů. Chtěli tím popohnat majitele těchto mazlíčků, aby s nimi chodili na pravidelné prohlídky. Neléčený zánět v tlamě totiž může vyvolat daleko závažnější potíže – například selhání srdce.

Zuby je sice bolí, najevo to ale nedají. Misku s masem či granulemi zhltnou, jako by se nechumelilo. Na to, že mají chrup úplně zkažený, se tak často přijde velmi pozdě.

„Špatné zuby a zanícené dásně jim mezitím mohou přivodit další potíže. Mikrobi z tlamy se totiž uvolní do krevního řečiště a zapříčiní třeba onemocnění srdce a ledvin,“ varuje zvířecí epidemiolog Dan O’Neill z Royal Veterinary College.

Chovatelé by se proto měli o zuby svých mazlíčků starat. Měli by je pravidelně čistit a psy vodit na preventivní prohlídky. „Vůbec největší pozor by si přitom měli dávat majitelé pudlíků, chrtů a plemene zvaného Kavalír King Charles španěl. Právě tyto rasy jsou totiž k zubním chorobám nejnáchylnější,“ upozorňuje odborník.


Doporučujeme: Čtvrtinu štěňat vezmou od matky předčasně. Kvůli problémům s chováním končí v útulku


Foto: Freepik

Veterináři to zjistili, když porovnali rok staré zdravotní záznamy 22 333 psů. „Zhruba každý osmý z nich trpěl nějakou zubní chorobou. Přesně to bylo 2 797 psů,“ přibližuje Dan O’Neill.

Nejvíce postižená byla právě tři výše jmenovaná plemena. Například pudlíci trpí zubními problémy až čtyřikrát častěji než kříženci. A u chrtů je riziko onemocnění zubů a dásní téměř třikrát vyšší.

„Náchylnější k problémům jsou ale i psi s plochými čenichy a malá plemena do deseti kilogramů. Výzkum rovněž potvrdil, že se riziko zubního onemocnění rychle zvyšuje s věkem psů,“ doplnil veterinář.

Kartáček či žvýkací kost

Naopak němečtí ovčáci, stafordšírští bulteriéři nebo labradorští retrívři potřebují péči veterinářů daleko méně. „Přesto i jim by měli majitelé pořídit kartáček na zuby, nebo alespoň žvýkací kost na čištění zubů,“ podotýká veterinář.

Podle Billa Lamberta z Kennel Clubu jde o důležité zjištění, které může pomoci řadě mazlíčků. „Psi si totiž na rozdíl od lidí nebudou stěžovat, že je bolí zuby. Takže problém, který by se dal na začátku snadno podchytit, může přerůst v chronické onemocnění s fatálními následky,“ vysvětlil.  Výsledky studie zveřejnili veterináři přímo na webu Royal Veterinary College.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik