Pozor: Každý třetí mazlíček se alespoň jednou během svého života ztratí

Dávejte si pozor na své mazlíčky. Podle veterinářů se totiž každý třetí pes či kočka během svého života ztratí. Cestu domů ale najde jenom část z nich. Ve Spojených státech se k původním majitelům nevrátí až polovina zvířat, v Česku pětina.

Vyplývá to ze statistik veterinářů a dalších organizací. Třeba Americká veterinární lékařská asociace (AVMA) spočítala, že se jenom ve Spojených státech každoročně ztratí nebo zcizí okolo 10 milionů psů a koček. „To je opravdu každý třetí mazlíček,“ řekl prezident zmíněné asociace Jose Arce.

Do původního domova se přitom vrátí jen asi 22 procent psů. Pokud jsou mazlíčci čipovaní, procento se zvyšuje na 52 procent. „Rozhodně se ale nikdy nepodaří dohledat všechny,“ upozorňuje veterinář.

U koček jsou podle něj výsledky ještě horší: k původním majitelům se vrátí jen asi jedna z 50 koček. Pokud má zavedený mikročip, podaří se majitele vypátrat u pěti z devíti koček. „Ani tady se ale nepodaří najít každého mazlíčka. Částečně i z toho důvodu, že jenom šest z deseti mikročipů jsou zanesené v některém z registrů,“ vysvětluje Jose Arce.


Doporučujeme: Hvězdy a outsideři útulků. Lidé chtějí jorkšíry, na ocet jsou černé kočky


Foto: Freepik

V Česku je sice situace o něco lepší, ani tuzemští mazlíčci ale vždycky nenajdou cestu domů. Ukazují to statistiky občanského sdružení Psí detektiv, podle kterých se každoročně ztratí asi 6000 zvířat. Dohledat se nepodaří asi pětinu z nich.

„Třeba v roce 2018 nám lidé nahlásili 5900 případů, z toho 3130 byli psi, 2470 kočky a ve zbylých případech se jednalo o ptáky, fretky, želvy a hospodářská zvířata,“ uvedl spoluzakladatel Psího detektiva Tomáš Carba a doplnil: „Bohužel některé mazlíčky nikdy nenajdeme a další už jsou bez známek života. Nejčastějším důvodem bývá v takovém případě střet s autem či vlakem.“

Hárání i letní bouřky

Nejrizikovějším obdobím, kdy se zvířata ztrácejí, je podle něj jednoznačně Silvestr. „Problematické jsou ale i jarní měsíce, kdy vrcholí hárání fen,“ uvedl. Psi se ale podle něj mohou zaběhnout i při obyčejných letních bouřkách.

Podle mluvčího Státní veterinární správy Petra Vorlíčka přitom i u nás platí, že naděje na shledání s mazlíčkem vzrůstá, pokud má zvíře pod kůží zavedený registrovaný mikročip. „Bohužel z 481 ztracených a nalezených psů, které nám lidé loni nahlásili do naší databáze, mělo čip uvedený jenom 280 z nich,“ poznamenal.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik