Ochránci zvířat varují: Norma, která měla utlumit trh s tygry, je v ohrožení
Ochránci zvířat bují na poplach. Novela zákona, která měla utlumit trh s tygry, je podle nich v ohrožení. Senátoři z ní chtějí vyškrtnout pravidlo, podle kterého by cirkusy nesměly množit zvířata a odchovávat je „na lahvi“. Část těchto šelem přitom může skončit v šedé zóně, varuje organizace Svoboda zvířat.
V komoře leží šelma střelená do hlavy, opodál se válí vytrhané drápy. V rohu jsou naskládané tygří kůže, kosti a vývary. K tomu zmrzačená těla dalších dvaceti chráněných živočichů. A samozřejmě peníze. Detektivové našli při zásahu v domě na Českolipsku kromě zvířecích ostatků také 1,83 milionu korun. Dva muži kvůli tomu skončili ve vězení za nelegální obchod se zvířaty. Třetí pachatel dostal podmínku.
Dva roky starý případ z Českolipska je podle odborníků jen vrcholkem ledovce. Chov šelem je totiž v Česku nebývale rozšířený – zatímco v zoologických zahradách pobývala v době zásahu jen asi dvacítka tygrů, soukromníci jich na krajských úřadech nahlásili 98. Podobně to vypadá s dalšími velkými šelmami. „Jen v roce 2018 bylo chováno v cirkusech a soukromých chovech 144 lvů,“ uvádí Anna Bernátková z organizace Svoboda zvířat.
Doporučujeme: Ostravská zoo utratila zdravé rysy. Ročně takto skončí tisíce dalších zvířat. Je to řešení?
Vláda proto připravila novelu zákona, která by obchod se zvířaty utlumila. Norma se snaží počty zvířat regulovat, a to ve všech soukromých chovech včetně cirkusů.
„Novela zákona na ochranu zvířat zakazuje nejenom drezuru cirkusových zvířat, ale i jejich množení. Zakazuje také odebírat mláďata šelem a lidoopů jejich matkám a dokrmovat je uměle,“ upřesňuje Anna Bernátková. Zákaz by měl platit od roku 2022. Již narozená zvířata v cirkusech dožijí.
Jenomže norma nyní naráží na odpor. Poslanci jí sice dali zelenou, senátoři s ní ale nesouhlasí. V jednom ze svých pozměňovacích návrhů chtějí zákaz množení a drezury cirkusových zvířat zrušit. Podle Svobody zvířat tak všechno vracejí do současných nevyhovujících kolejí.
Bezzubé zákony
„A to všechno ve chvíli, kdy ze zahraničí přicházejí krajně znepokojivá upozornění na to, že je Česko zapojené do ilegálního obchodu s tygry,“ podotýká Anna Bernátková. Poukazuje konkrétně na zprávy organizací Traffic a World Wildlife Fund – tedy dvou světových institucí, které se problematikou nelegálního obchodu s chráněnými druhy zvířat zabývají. Ty také upozorňují na to, že je tuzemská legislativa naprosto nedostatečná, stejně jako kontrolní mechanismy.
„Pokud chce Česko doopravdy podniknout kroky k zastavení nelegálního obchodu s volně žijícími druhy zvířat, musí tedy Senát schválit novelu zákona na ochranu zvířat v takovém znění, v jakém ji dostal od Poslanecké sněmovny,“ uzavírá Anna Bernátková.
Doporučujeme: Zvířata nejsou hloupá. Umějí dokonce počítat
Podobně se vyjádřil i advokát Robert Plicka z Hlasu zvířat. „Z naší praxe můžeme potvrdit, že i přes povinné čipování nemají příslušné orgány žádné spolehlivé údaje o počtu velkých šelem v Česku,“ řekl a dodal: „Navíc jakékoliv případné odebrání a umístění týraných šelem do náhradní péče je v praxi téměř neřešitelný problém.“ Jakýkoliv „útulek“ pro tato zvířata totiž stát stále nezřídil – a to přes dva roky starý slib.
Online magazín Zvířecí zprávy oslovil i senátory z výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu, kteří s pozměňovacím návrhem přišli. Předseda výboru Vladislav Vilímec a senátoři Ladislav Kos, Jaromír Strnad a Leopold Sulovský na dotaz vůbec neodpověděli. Senátor Herbert Pavera, který dostal normu na starosti jako zpravodaj, odepsal: „Já souhlasím s původním poslaneckým zněním, ale výbor si to prohlasoval.“
Policie a celní správa zasahují na Českolipsku:
Autor: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik
Video: Celní správa ČR