Papoušci se naučili telefonovat přes tablet. Jsou z toho nadšení
Vědci naučili papoušky telefonovat. Ptáčci z toho byli nadšení. Videohovory s jinými opeřenci je učinily aktivnější a šťastnější.
Zjistila to expertka na komunikaci zvířat Jennifer Cunha z University of Glasgow. Její tým naučil komunikovat přes tablet celkem osmnáct opeřenců. Vědci nejprve všem ukázali, jak videohovor zahájí – tedy že si o spojení s dalšími ptačími parťáky řeknou tak, že krátce zacinkají na zvonek. Pak už se před nimi rozsvítila obrazovka a na ní se objevily fotografie několika dalších papoušků z experimentu. Opeřenec si tedy mohl vybrat, s kým si chce telefonovat. Na zvoleného parťáka ukázal zobákem. Pak už mohl začít hovor.
Doporučujeme: Nepomůže ani cihla. Papoušci vedou s lidmi „válku“ o popelnice
Papoušci si ho podle vědců nesmírně užívali. Napodobovali chování druhého ptáčka na obrazovce, společně si prozpěvovali, někteří dokonce i společně usínali. Další zase ukazovali svému kamarádovi hračky. „Někteří papoušci, kteří byli do té doby nesmělí a zakřiknutí, se konečně odvážili projevit. Udělali obrovský pokrok a po vzoru svých tabletových přátel se třeba naučili létat,“ pokračuje Jennifer Cunha. Když si některého druha ze skupiny obzvlášť oblíbili, dožadovali se hovorů právě s ním.
Videohovory zkrátka opeřencům nahrazovaly společenský kontakt naživo. Papoušci jsou totiž extrémně družná zvířata, která ve volné přírodě žijí ve velkých hejnech. V zajetí, kde jsou často držení v malých klecích, se tak mohou cítit osaměle. To se pak projevuje tak, že se pohupují na bidýlku zepředu dozadu, chodí ze strany na stranu, nebo si dokonce vytrhávají peří. „Nudí se a jsou nešťastní,“ dodává Jennifer Cunha.
Chovatelům, kteří by chtěli svému opeřenci zpestřit život, proto expertka doporučuje najít si podobnou skupinu. Závěry výzkumu popisuje článek zveřejněný na webu univerzity.
Zdroje: tisková zpráva University of Glasgow a sborník z Conference on Human Factors in Computing Systems.
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Pixabay