Pozorování vlaštovek

Při pozorování vlaštovek a jejich příbuzných jiřiček mohou přijít na mysl různé otázky. Na jaře, odkud přilétají, na podzim, kam odlétají? Jsou doma tady nebo tam? Jsou to ptáci kosmopolitní? A vůbec, lze se na jejich počínání dívat takto, z lidského hlediska? Lze. Proč by ne? Ale moc to smysl nemá. Než se ptát, je lepší je sledovat. Jak létají stále na stejná místa. Jsou tak konzervativní? A už jsem zase u lidského pohledu.

Zkusím to z ptačího. „Tak už jsme tu, zde jsme se narodili, a nyní to je na nás, vyvést tady malé vlaštovičky a jiříčky a pak se zase vydat na cestu. A vy se ptáte proč? Víme od rodičů, že tady v zimě na hmyz nenarazíme.“ Možná, že si to říkají takhle.

A že si něco říkají, to je nade vší pochybnost. Tak charakteristicky švitoří, cvrlikají. Nezkušené ucho moc rozdíly nepozná, snad jen jisté vzrušení při příletu, hladové volání ptáčat z hnízd, když se dožadují krmení, anebo pak na drátech, když už vyletěla, a rodiče je ještě stále dokrmují. Mladí ptáci se dají dobře rozpoznat, mají ještě juvenilní šat, na rozdíl od už trochu ošumělého šatu dospělých.

Foto: Josef Duben

Ale co si povídají na večer? Když jsou ještě v hnízdech někde pod střechou, cvrlikají i za noci. Poslouchat je, to je určitě útěšnější, než sedět u blikotající obrazovky. Když jde člověk v noci po ulici, ať už ve městě či po vesnici, až ho zarazí,  jak se v oknech blýská, jak se záběry střídají. Jak to musí být náročné pro zrak divákův. Jenže ten, sedě před obrazovkou či monitorem a „unesen“ dějem, to prakticky neregistruje.

Hovořím o tom s kamarádem Milošem, který má každoročně na zápraží krytém přesahující střechou nejméně šest až osm hnízd. A jak se mu při tom švitoření dobře pracuje, bere si sem totiž i notebok. Okouzlující je navíc ta jistota. Každé jaro vlaštovky a jiřičky přilétají a s podzimem odlétají,  podobně jako jim příbuzní rorýsi a břehule, ale i další tažní ptáci.

Pozoruji vlaštovky na drátech, jejich gestikulaci, a dokonce i mimiku. Dobře se dají sledovat z nějakého vyvýšeného a skrytého místa, třeba z vikýře. Ale i tak je každý nenadálý pohyb a zvuk znejistí a frnk, už jsou pryč. To jen člověk je tak důvěřivý, nebo neprozřetelný?, že čeká, co se z toho zašustění či za harašení vyvine. A navíc je zvědavý, co to kdo říká, aby mu něco neuteklo. Možná by bylo lepší nenaslouchat tolik lidem, tedy zejména některým, a více poslouchat ptáky.

Pak může vlaštovčího pozorovatele třeba i napadnout, že ptáci nebeští se nestarají o to, odkud jdou a kam směřují. Ano, to je ta stará známá filosofická otázka. Zato pro ptáky je důležitější otázka „kdy?“.  Ano, to je ono, a nejen pro ptáky. Dělat věci v pravý čas…

Josef Duben