Aligátor kanibalsky sežral svého druha. Z tohoto videa vám spadne čelist

Z těch záběrů tuhne v žilách krev: z vody vystoupí obrovský aligátor a v zubech svírá bezvládné tělo. Pak s ním prudce udeří o břeh a po kouscích ho spolyká. Kořistí přitom není nic jiného, než jeho menší druh.

Video, které na sociálních sítích zveřejnila Američanka Tammy Shawová, vzbudilo obrovské pozdvižení. Ukazuje totiž, čeho jsou aligátoři severoameričtí schopní. Když mají hlad, nebo když brání svoje území, neštítí se ani kanibalismu.

„Kanibalismus je skutečně u těchto tvorů běžný. Pokud jsou aligátoři hladoví, sežerou úplně všechno, co se jim postaví do cesty. Klidně to mohou být ryby, ptáci, savci, korýši nebo plazi. Nepohrdnou dokonce ani ovocem,“ citoval server Currenttime News biloga z Floridské univerzity Adama Rosenblatta.

Do jiného aligátora se podle něj mohou zakousnout i teritoriální samci, kterým se přítomnost nechtěného vetřelce nelíbí. „Platí to miliony let a jen tak se to nezmění,“ dodal biolog.Rozruch ale vyvolal i způsob, jakým mladá žena video pořídila. Třímetrového macka totiž natočila jen z lehkého nafukovacího člunu, se kterým se plavila jen pár metrů od místa činu. „Aligátor byl ale tak zaneprázdněný požíráním menšího kusu, že si mě ani nevšiml,“ reagovala na užaslé komentáře pod videem. Celá scéna se odehrála v národním parku Silver Springs na Floridě.


Doporučujeme: Jak aligátoři přežívají mrazy? Vystrčí čumáky z ledu


Aligátoři jsou podle vědců vynikající lovci. Na příležitost dokážou čekat i celé hodiny, a to v naprosto nehybné poloze. Někteří jsou dokonce tak mazaní, že na svou kořist straží velmi důmyslné pasti. Pokud se do nich nechá oběť nalákat, její osud je zpečetěn. Více jsme o tom psali zde.

Jejich oblíbenými pochoutkami jsou prasata a jeleni. Často ale zabíjejí i kozy a ovce, které se přijdou napít k řece. „Jakmile se zvíře přiblíží, rychle udeří. Chytí ho za nohu či za hlavu a stáhnou ho do vody. Zlomí mu vaz nebo nohy, aby se nemohlo bránit, a pak ho utopí,“ popisuje způsob lovu biolog Adam Rosenblatt.

Malá zvířata polykají celá, větší trhají. A to právě tak, že s nimi udeří o břeh, nebo s nimi rychle otáčejí ve vzduchu.Zdroje: facebooková skupina Alligators of Florida, server Currenttime News, organizace Defenders of Wildlife.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Wilafa / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0