Aligátoři jsou mazaní lovci. Na svou kořist chystají důmyslné pasti

Jakmile začne hnízdní sezóna volavek, ozdobí se plazi suchými větvičkami. Tedy materiálem, který by se mohl ptákům hodit při stavbě příbytků. Pak už jen čekají, jestli se kořist nechá nalákat.

Na první pohled vypadal jako kus kmene, na kterém se zachytila trocha klestí. Jenomže chyba lávky. Nehybný předmět ve vodě nebyl žádný spadený strom, ale nebezpečný aligátor.

Roští, které mu leželo na čumáku, tam navíc nebylo náhodou. Sloužilo jako návnada pro volavky, které si právě v tu dobu hledaly materiál na stavbu hnízda. Hladový plaz doufal, že větvičky ptáky přilákají a on je díky tomu snáz uloví.

„Což se také stalo. Jedna z volavek se k aligátorovi skutečně přiblížila a chtěla si větvičky nasbírat. V tu chvíli ale sklapla past. Plaz se okamžitě vymrštil a nebohého ptáka sežral,“ popisuje Vladimir Dinets z University of Tennessee. 


Doporučujeme: Jak aligátoři přežívají mrazy? Vystrčí čumáky z ledu


Volavka bělostná. Foto: Frank Schulenburg / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Tato příhoda vědce extrémně zaujala. Rozhodl se proto zjistit, jestli byl jen svědkem náhodné události, nebo šlo o promyšlenou plazí strategii. Sestavil tedy tým badatelů a rok společně chování aligátorů sledovali. Vybrali si k tomu mokřady v americké Louisianě. 

Výsledek: „Ukázalo se, že o náhodné chování rozhodně nešlo. Americký aligátor je velmi chytrý lovec, který tuto metodu používá často. Čumák si ozdobí větvičkami a celé hodiny nehybně čeká, až si pro ně kořist přijde,“ píše v článku publikovaném v časopise Ethology Ecology & Evolution. 

Sezónní strategie

Plaz přitom dobře ví, že past zabere jenom v určitém ročním období, kdy se ptáci chystají hnízdit. Tedy mezi březnem a dubnem. V jiném čase tyto návnady nepoužívá. 

„To, že nastal pravý čas, zřejmě rozpozná podle několika věcí. Jednak to může být větší množství volavek, které se brodí mokřadem a hledají větvičky, jednak slyší zvuky ptáků vydávané při dvoření,“ domnívá se vědec.

Podobně se podle něj chová i krokodýl bahenní v Indii.


Doporučujeme: Želvy obrovské chladnokrevně loví a pojídají ptáky. Vědci to zachytili na videu


Aligátoři a krokodýli ovšem nejsou jedinými zvířaty, která používají předměty jako lovecké návnady. Podobné chování vědci popsali i u dalších tvorů. Například u opic, několika druhů ptáků nebo severoamerické kajmanky.

Třeba volavky zelenavé chytají ryby tak, že se je snaží nalákat na různé bobule či kousky chleba. Sýček králičí si zase bere na pomoc savčí trus, když k sobě chce přitáhnout brouky.

A dravým severoamerickým kajmankám vplouvají ryby přímo do tlamy díky tomu, že je tyto velké sladkovodní želvy oklamou svým jazykem. Ten totiž vypadá jako malý růžový červ. Když jím tedy dovedně zavrtí, rybka se snadno nachytá. 


Dobře maskovaný krokodýl bahenní v Tamil Nadu v Indii:
Foto: Vladimir Dinets / University of Tennessee

Zdroje: magazín Ethology Ecology & Evolution, list Daily Mail.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Don Specht a Vladimir Dinets / University of Tennessee