Překvapivé zjištění: želvy obrovské chladnokrevně loví a pojídají ptáky. Vědci to zachytili na videu

Vědci poprvé natočili, jak želva obrovská loví. Na videu, které pořídili, zcela chladnokrevně zabíjí bezmocné ptačí mládě. Pak ho celé zhltne. Akce trvá sedm minut a podle vědců ji želva nepodniká poprvé. Doposud se přitom tyto želvy považovaly za vegetariánky.

Pro mnoho lidí jsou to „něžní obři“, kteří by ani mouše neublížili. Jejich pohyby jsou rozvážné a vzhled dokonale ušlechtilý. V učebnicích se o nich navíc dočteme, že se živí převážně trávou, listy a plody. Jen občas nepohrdnou živočišnými zbytky – vždy ale jenom takovými, které už tlely v trávě. Se svými pomalými pohyby by ostatně želvy obrovské nic jiného ani nesvedly.

Jenomže to nyní přestává platit. Vědci totiž poprvé zaznamenali, jak želva obrovská loví. Chladnokrevně zaútočila na bezmocné mládě rybáka, zabila ho a pak ho celé zhltla. „Ty záběry jsou šokující a děsivé,“ řekl britskému listu The New York Times ekolog Justin Gerlach.


Doporučujeme: Mořské želvy přicházejí o samce. Mláďata se líhnou i z menších vajec plných arzenu


Foto: Yulia Kolosova / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Video pořídila Anna Zora z nadace na ochranu přírody Frégate Island Foundation loni v létě. Želva se na něm pomalu blíží k ptačímu mláděti a natahuje k němu krk. Počíná si velmi pragmaticky, zvíře pronásleduje celých sedm minut. Několikrát se mládě pokusí lapit.

„Vždy přitom zatáhne jazyk a přivře oči, což znamená, že očekává nějaké nebezpečí. Zjevně tedy ví, že se bude mládě bránit,“ poukazuje na zajímavost ve videu Justin Gerlach. To podle něj jednoznačně dokládá, že želva neloví poprvé. Moc dobře ví, co dělá.

To vědce překvapilo. Želvy obrovské totiž doposud považovali za vegetariány. „Je sice pravda, že byly občas spatřeny, jak se krmí mršinou nebo jak pojídají hlemýždí ulity pro doplnění vápníku, nikdo je ale nikdy neviděl lovit. O aktivní predaci těchto želv jsme doposud neměli ponětí,“ říká ekolog. Ostatně u tak pomalého tvora, jako je želva obrovská, by to podle něj nikdo ani nepředpokládal.


Doporučujeme: VIDEO: Fascinující záběry, jak přichází na svět mládě kosatky


Na seychelském ostrově Frégate se to ale děje. Podle vědce je to možná tím, že tam panují zcela neobvyklé podmínky. Ekologové tam totiž před pár lety vysadili novou kolonii ptáků rybáků. Učinili tak v rámci rekultivace krajiny a obnovy zpustošených biotopů.

„Takže zatímco kdekoliv jinde na světě nemají želvy při lovu šanci, na seychelském ostrově se jim občas nějaká naskytne – některá z mláďat rybáků vypadnou z hnízda a zůstanou vystavená napospas osudu na zemi. Ulovit je pak dokáže dokonce i pomalá želva obrovská,“ vysvětluje Justin Gerlach. Studie, která překvapivé zjištění odhaluje, vyšla tento týden ve vědeckém magazínu Current Biology.

Podívejte se, jak želva obrovská loví:

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Xjschx/ Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0
Video: Fregate Island Foundation