Kosatka ohromuje kloboukem, šimpanz nosí stylovou náušnici. I zvířata mají své módní ikony

V lidském světě nastolují trendy modelky a influenceři. Ale nejenom tam. Svoje módní ikony, které na sebe strhávají pozornost, mají i zvířata. Ostatní členové tlupy se pak svými idoly inspirují.

„Rozhodně nebyla tuctová. Naopak, měla svůj jedinečný styl,“ vzpomíná na mladou kosatku z Pugetova zálivu u Seattlu biolog Hal Whitehead. Samice se podle něj různě zdobila, jako slušivý klobouk použila třeba i mrtvou rybu. „Nasadila si na hlavu lososa a předváděla se před ostatními,“ pokračuje vědec.

Na další kosatky to dělalo ohromný dojem. „Chvíli ji okukovaly a pak si módní výstřelek přisvojily. A nejenom ty nejbližší, jen během šesti týdnů ho začaly nosit i členky dalších dvou skupin,“ popisuje vědec z kanadské Dalhousieovy univerzity. Téměř každá kosatka zkrátka měla svou hračku z mrtvého lososa.

„Šlágr“ se ale dlouho neudržel. Stejně jako u lidí trval sotva sezónu. „Jedno ze zvířat se sice příští léto pokusilo rybu do šatníku vrátit, nikdo už se ale nepřidal. Omrzele se to,“ tvrdí biolog. 


Doporučujeme: Aby se najedly, musí se vydávat za muže. Samice kolibříků se převlékají do modrého peří


Foto: Whale and Dolphin Conservation

Svoje módní vzory a „influencery“ mají i delfíni. Třeba čtyři roky stará studie, na které se podílel biolog Luke Rendell z Univerzity v St. Andrews ve Skotsku, popisuje skupinu divokých delfínů kopírujících jeden cirkusový kousek. Tedy „chůzi“ po ocasu. Ta se mezi nimi stala hitem krátce poté, co se k jejich stádu přidala samička vypuštěná ze zajetí.

„Samička Billie, která byla jako mládě zachráněná z těžce znečištěného potoka v jižní Austrálii, strávila několik měsíců v nedalekém delfináriu Adelaide. Než se zotavila, měla možnost pozorovat pět dalších delfínů, kteří byli cvičení pro představení,“ popisuje Luke Rendell. Ona sama sice žádný výcvik neprodělala, techniku veselého kousku ale odkoukala. Když se ocitla zpět na svobodě, předvedla ho svému novému stádu.

Vypadali jako Michael Jackson

A zaujala. Ještě sedm let poté vědci pozorovali delfíny, jak se snaží místní hvězdu Billie napodobit. „Napočítali jsme celkem jedenáct delfínů, kteří se tento trik naučili. Když se zvedli na hladinu, vypadali jako Michael Jackson,“ uvádí Luke Rendell. Postupem času se mezi nimi dokonce zrodila další star. Byla to opět samice a vědci ji pojmenovali Wave. Po pár letech ale kousek ze života divokých delfínů vymizel.Šimpanzi z přírodní rezervace Chimfunshi v Zambii si zase za ikonu zvolili osmnáctiletou samičku Julii. Stačilo málo: aby si do ucha zasunula slušivé stéblo trávy. S tímto doplňkem pak celý den okouzlovala své okolí. Úspěšně.

„Ostatní to nejprve jen se zájmem pozorovali, pak se ale nechali strhnout. Bylo legrační sledovat, jak se postupně přidávali a její styl přebírali,“ popsal nadšení celé tlupy Edwin van Leeuwen z Antverpské univerzity. Primáti se přitom podle něj museli naučit správné technice – strčit si trávu hluboko do ucha tak, aby v něm dobře držela, totiž není jednoduché. „Oni to ale zkoušeli tak dlouho, dokud se jim to nepovedlo,“ říká.

Jakmile si ale správný způsob osvojili, nový šperk hrdě nosili. „Pohybovali se téměř rituálním způsobem. Současně se pořád ujišťovali, že na ostatní udělali dostatečný dojem,“ směje se Edwin van Leeuwen.Vědci jsou popsanými scénami fascinovaní. Jednoznačně to podle nich dokládá, že i zvířata mají kulturu. „Pokud kulturou nazýváme soubor tvůrčích činností, které sdílí určitá skupina, jež si tyto činnosti současně předává prostřednictvím učení, pak zvířata kulturu skutečně mají,“ domnívá se například psycholog Andrew Whiten z Univerzity St. Andrews ve Skotsku.

Podobné chování lze přitom pozorovat u řady živočišných druhů – nejenom u primátů a kytovců, ale také u ptáků či ryb.  „V poslední době ji nacházíme dokonce i u hmyzu,“ podotýká.


Zdroje: Science Direct, britský list Metro, magazín Biology Letters, magazín Science News, list The New York Times, Whale and Dolphin Conservation.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Edwin van Leeuwen / Animal Cognition