Převrat v opičím světě: vlády nad obří kolonií v japonské rezervaci se poprvé ujala samice

Japonci hlásí historický milník: vlády nad obří opičí kolonií v zoologické zahradě Takasakiyama se ujala samice. Stalo se tak poprvé za celou sedmdesátiletou existenci této rezervace. „Svět makaků se zřejmě mění,“ komentoval událost ošetřovatel zoo.

Samice Yakei se moci se chopila letos v létě, když nejprve přeprala svou matku a poté vyzvala na souboj i dosavadního vládce tlupy. Tím byl jednatřicetiletý samec Nanchu, který vedl skupinu předchozích pět let.

„Protože ho Yakei porazila, stala se nekorunovanou královnou a alfa samicí celé skupiny,“ říká zaměstnanec zoologické zahrady Tadatoshi Shimomur a dodává: „Nic podobného se v sedmdesátileté historii zahrady zatím nestalo. Žádná samice se doposud nikdy samcům nepostavila. Nemám tušení, proč byla Yakei první. Svět makaků se zřejmě mění.“


Doporučujeme: Jedete na Bali? Pak si dejte pozor na opice. Loupí turistům cennosti a požadují „výkupné“


Foto: Freepik

Tlupa, která čítá 677 makaků, se od té doby chová jinak. Dává emancipované devítileté samici najevo svou úctu a uznává její právo prvního sousta. Nikdo se před ní netroufne dotknout žádného jídla. „Samice také neustále chodí s ocasem nahoru, což je gesto dominantního vůdce. Ze stejného důvodu také leze po stromech a třese s nimi,“ dodává Tadatoshi Shimomur pro britský list The Guardian. I Ostatní samci se před ní stahují do ústraní.

Stovky makaků

Zoologická zahrada Takasakiyama byla založená jako rezervace pro opice v roce 1952. Nachází se na japonském ostrově Kjúšú na jihozápadě země. Je domovem asi 1500 makaků, kteří jsou rozdělení do dvou různých oddílů.

Opice žijí hlavně na zalesněném kopci uprostřed rezervace, ale mohou se volně potulovat i v dalších částech zahrady. Občas se proto vydávají i do spodních úseků, kam míří hlavně za ošetřovateli – většinou pro něco dobrého na zub. O historické události zoo informovala koncem července na svém webu.

Jak to vypadá, když si makakové z Takasakiyama přijdou pro jídlo? Podívejte se:

 

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto je ilustrační. Zdroj: Pexels
Video: Takasakiyama Monkey Park