Proč se vaše kočka otírá o věci? Může za to záhadná „řeč pachů“

Kočky, stejně jako mnoho dalších savců, využívají ke komunikaci se svým druhem nejrůznější pachy. Dokonce i feromony – unikátní chemické signály. Proč to dělají?

Kočky jsou sice lovci, jsou ale i loveny. V přírodě se navíc jedna druhé raději vyhnou – moc si nerozumí a nevyhledávají se. Při případné srážce by totiž mohly utržit zranění. A to se prostě nevyplatí.

Proto je jednodušší nechat někde svoji pachovou stopu (moč, stolici, výměšky žláz, …), než vysvětlovat věci jiné kočce napřímo. A to je důvod, proč je tato tzv. chemická komunikace pro kočky tak podstatná. Je efektivní, levná a relativně bezpečná!

Není pach jako pach

Kočky mají – na rozdíl do nás – kromě čichové sliznice také dobře vyvinutý tzv. Jacobsonův orgán. To je jakási trubička mezi nosem a ústy. Kočky se totiž nezajímají pouze o vůni. Když očichávají značku zanechanou jinou kočkou, hledají v ní také feromony. A feromony kočka dokáže vnímat právě přes tento Jacobsonův orgán. Jiné běžné pachy vnímají skrze čichový epitel v nosu.

Pachy a feromony jdou ruku v ruce. Obvykle je to právě typický pach, například kočičí moči, který druhou kočku upozorní na to, že má zapojit Jacobsonův orgán a začít „ochutnávat“ feromony v moči obsažené.

Co jsou feromony?

Foto: Pixabay

Feromony jsou molekuly, které kočka sama vytváří a pak používá ke komunikaci se svým druhem. Feromon je tedy jakýsi chemický signál. Existuje nespočet různých kočičích feromonů, každý přenáší jinou informaci. Mohou sdělovat kupříkladu to, zda je kočka připravena k páření, či zda vlastní určitou část území. Mohou také upozorňovat ostatní kočky na nebezpečí – to dělají tzv. poplašné feromony.

Pachy samozřejmě používají i kočky doma. Jistě jste již mnohokrát pozorovali, jak kočka „ojíždí“ tvářemi rohy v bytě. To je ono: nechává na nich své feromony, značkuje. Podobně se tomu děje, když máte návštěvu – kočka ji potřebuje potřít svým pachem a svými feromony. Pokud totiž kočka cítí tyto feromony v prostředí, znamená to, že se může cítit bezpečně.

Pomoc při stěhování

Toho lze využít například při stěhování. Dnes už jsou k dostání feromonové přípravky, kterými můžete kočce přesun do nového prostředí ulehčit. 

Kromě značkování bytu, návštěv a stěhování hrají pachy a feromony důležitou roli i při seznamování koček. Kočky by měly být seznámeny postupně. Hodí se přitom myslet i na pachy. Je totiž známým faktem, že i kočky si vytvářejí skupinové pachy, a to i pomocí feromonů.

Když se vrátíte domů

Velkým rizikem, který se pojí s pachy, jsou návraty koček domů zvenčí. Kočka, která se vzdálí od ostatních (například kvůli návštěvě veterináře nebo účasti na výstavě apod.), totiž může ztratit tzv. společný pach, jenž sdílí kočky v její domácnosti. Identický pach totiž určuje, kdo je součástí party a kdo ne – a vetřelci to někdy nepěkně schytají.

Když totiž kočka voní jinak, další kočky ji vůbec nemusí poznat. Mohou ji jako cizince napadat a snažit se ji vyhnat. A doma není kam utéct…

Po každém návratu tedy kočku na pár hodin oddělte, aby „načichla“ původním pachem. Můžete také přenášet pach z jedné kočky na druhou, například pomocí otírání ponožky či vatového tamponku. Je to určitě jednodušší, než řešit těžké šarvátky!

Autor: Kateřina Štiblická z Kočičí polepšovny
Úvodní foto: Pixabay


Doporučujeme: Záhada dne: Proč si kočky navzájem čistí kožich?