Šanta není jenom relax. Kočky ji používají i jako účinný repelent

Kočky jsou možná mazanější, než jsme si mysleli: šantu kočičí nepoužívají jenom proto, aby si užily opojení a relax. Tato bylina je ochrání i před komáry a parazity. Štiplavý zápach, který kočky tak láká, totiž rostlina uvolňuje hlavně proto, aby se ubránila hmyzu. Zjistili to japonští vědci.

Někdy se jí říká kočičí kokain. Pokud se totiž dostane kočkám do tlapek, spolehlivě je omámí. Jako „na drogách“ se díky šantě začnou chovat až tři čtvrtiny všech šelem.

Neplatí to přitom jen o malých domácích mickách. Stejně droga působí i na velké šelmy. „Ukázalo se to, když jsme dali papír nasáklý výtažkem z šanty jednomu leopardovi, dvěma jaguárům a dvěma rysům. Také oni účinkům byliny podlehli,“ popisuje Masao Miyazaki z Iwate Univerzity. Pod vlivem šanty se i tato zvířata stávala mazlivější a hravější. Rostlina je uklidňovala. Působila na ně zhruba deset až patnáct minut.

Podle vědce za to může nepetalaktol – tedy látka, která se uvolňuje ze žlázek na listech šanty. „Aktivuje nervový systém odpovědný za euforickou reakci v těle,“ uvedl Masao Miyazaki. Potvrdily to prý testy, které porovnávaly hladinu endorfinů v kočičí krvi před a po použití šanty.



Jenomže vědci zjistili ještě daleko víc: rostlina podle nich nemá jen halucinogenní účinky, její sloučeniny kočky také chrání. A to před nepříjemným bodavým hmyzem a parazity. „Štiplavý zápach, který kočky tak láká, totiž rostlina uvolňuje hlavně proto, aby se ubránila hmyzu,“ říká japonský vědec. 

Ukázalo se to, když vědci na kočky pustili komáry. Na ta zvířata, která se předtím vyválela v šantě, tento hmyz nesedal. Naopak „neošetřené“ kočky vydatně obtěžoval. 

Poté si výtažkem z šanty potřel část vlastní ruky také sám Japonec. „Fungovalo to stejně. Když jsem ruku vsunul do boxu s komáry, neměl jsem tuto část vůbec pokousanou. Hmyz se od ní držel zpátky. Hodoval jenom tam, kde z kůže nepetalaktol necítil,“ doplnil Masao Miyazaki. Podobně podle něj může látka působit i na další parazity nebo dokonce viry. 


Doporučujeme: Kočka může člověku zachránit život. Rozpozná rakovinu, potvrdili lékaři


Šanta ale není jedinou rostlinou, kterou kočky dokážou takto „vytěžit“. Ještě silnějším repelentem jsou pro ně zelené listy aktinidie stříbrné. To je popínavka, která roste hlavně v horských oblastech Japonska a Číny. Občas se jí říká i mini kiwi.

„Také s jejími listy se kočky rády válejí, žvýkají je a třou si o ně obličej,“ přidává další poznatek Japonec. Čím víc totiž rostlinu rozcupují, tím větší množství repelentu z ní vyždímají. „Proto jsou kočky tak nadšené a rozdivočené, když se dostanou k čerstvým rostlinám,“ podotýká Masao Miyazaki.

Své poznatky postupně publikoval loni v lednu v magazínu Science Advances a letos v červnu v magazínu iScience.


Vyrobte své kočce hračku se šantou. Víme, jak na to:


Zdroje: magazín Science Advances a magazín iScience.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik
Videa: Masao Miyazaki z Iwate Univerzity; Veronika Rodriguez