Seznamte se, tohle je Pickles. Čtyřnohý hrdina světového fotbalu

Nikdy nevstřelil jediný gól. Kopačky držel tak maximálně v zubech. A rozhodně nepatřil k žádnému sportovnímu týmu. Přesto se stal jedním z největších hrdinů fotbalové historie. Řeč je o tříletém kříženci kolie jménem Pickles z londýnského předměstí South Norwood. Proslavil se tím, že před šestapadesáti lety vypátral ukradenou trofej pro vítěze světového šampionátu.

Bylo pošmourné nedělní dopoledne, 20. březen roku 1966. V londýnském Westminsteru byl klid, lidé se účastnili pravidelné bohoslužby. Když vtom vypukla panika. Z Methodist Central Hall totiž zmizela Zlatá Niké – trofej pro vítěze nadcházejícího mistrovství světa ve fotbale. Někdo ji nepozorovaně ukradl.

Scotland Yard rozjel velkou policejní akci, nasadil na ni své nejlepší lidi. Dílo francouzského sochaře Abela Lafleura, které před prvním šampionátem v roce 1930 zakoupil tehdejší šéf FIFA Jules Rimet, muselo být neprodleně nalezeno a pachatel dopaden. Kolébka fotbalu totiž pořádala světový turnaj poprvé a na hladkém průběhu jí velmi záleželo. 

Ze světa se navíc ozývala ostrá kritika, někdy dokonce i posměch „To je neuvěřitelné! Taková svatokrádež by se v Brazílii stát nemohla. Tam totiž fotbal ctí i ty nejhorší gangy!“ rozčiloval se například jeden z brazilských sportovních funkcionářů, jehož země v tu chvíli fotbalovou trofej držela. V Anglii proto začaly padat hlavy – na svém postu skončil třeba předseda Fotbalové asociace Joe Mears.


Doporučujeme: Čmeláky baví fotbal, zjistili vědci. Umí dokonce vstřelit gól 


Fotbalový hrdina Pickles. Foto: Alamy

To ale sošku zpět nepřivedlo. Policie musela pátrat dál. Byla přitom bezradná, vyšetřování žádné ovoce nepřinášelo.

Všechno se otočilo až šestý den po loupeži, tedy v neděli 27. března 1966. Tehdy pohár vyčenichal Pickles, černobílý kříženec kolie. Stalo se tak čtrnáct kilometrů od místa loupeže na poklidném předměstí South Norwood. Trofej našel ledabyle zabalenou v novinách u jednoho ze zaparkovaných aut.

„Vyrazili jsme s Picklesem k telefonní budce, protože jsem čekal důležitou zprávu. Můj bratr se měl stát otcem, tak jsem mu šel zavolat,“ vzpomínal na osudný den majitel psa a lodní inženýr David Corbett. Jenomže jen co se psem přešel přes ulici, zatáhl ho Pickles k zaparkovanému autu. Tam začal trhat balíček ledabyle ovázaný šňůrkou a novinami.

„V první chvíli jsem se lekl, myslel jsem, že je to bomba. IRA totiž byla tehdy hodně aktivní,“ řekl David Corbett a dodal: „Pak jsem ale uviděl plaketu a na ní četl nápisy: Uruguay, Itálie, Brazílie… Byl to pohár, o kterém psaly všechny noviny.“ Zvedl ho proto ze země a odnesl na policejní stanici v Gipsy Hill.


Doporučujeme: Psi jsou skvělí detektivové. Vyčmuchají mobil i utajenou paměťovou kartu


Kapitán anglického týmu Bobby Moor přebírá v roce 1966 Zlatou Niké. Foto: National Media Museum ve Velké Británii / Wikimedia Commons / CC BY-SA 0.0

Policie nejprve Davidu Corbettovi nevěřila. Vyslýchala ho jako podezřelého. „Zabavila mi doklady, prohledala celý dům, vyslechla i mou rodinu,“ vzpomíná majitel psa. Nakonec ale kriminalisté šestadvacetiletého inženýra z okruhu podezřelých vyřadili.

Jeho pes Pickles se stal rázem národním hrdinou. Obdržel titul Pes roku, jeho fotku otiskly noviny z celého světa. Zazářil i v několika televizních a rozhlasových pořadech. A když Angličané mistrovství nakonec i vyhráli, byl spolu se svým majitelem pozván dokonce na slavnostní recepci do Buckinghamského paláce. Na konci roku 1966 si stihl zahrát ještě i sám sebe ve filmu „Špion se studeným čumákem“.

Páníčkovi bylo zase odměnou pět tisíc liber, za které si koupil dům ve vesnici Lingfield.

Trpký konec hrdiny

Zahrada tohoto domu se ale stala slavnému Picklesovi osudnou. Tragicky na ní zahynul. Bylo to pouhý rok nato. Podle Davida Corbetta se uškrtil na vlastním vodítku, když se do něj zamotal při pronásledování sousedovic kočky.

Stejně nešťastně dopadla i zlatá fotbalová trofej pro mistry světa. V prosinci roku 1983 ji totiž znovu ukradli zloději, tentokrát to bylo ze sídla Brazilské fotbalové federace v Riu de Janeiru. Soška se dodnes nenašla, podle nejrozšířenější vyšetřovací verze ji zřejmě pachatelé roztavili a prodali.

Kdo přesně to byl, ale nikdo nikdy nezjistil. Stejně jako v případě londýnské loupeže.

Objevily se jen nějaké spekulace. Třeba podle britského serveru Mirror mohl Zlatou Niké v roce 1966 odnést z Methodist Central Hall ve Westminsteru známý londýnský gangster Sidney Cugullere. Ukradl ji prý se svým bratrem Regem. Tvrdí to alespoň tři na sobě nezávislé zdroje včetně Regova syna Garyho. „To oni trofej vzali. Neudělali to pro peníze, sošku vzali jen tak pro zábavu,“ řekl Gary před čtyřmi lety tomuto serveru.


Podívejte se, jak si užívají fotbalu krávy:


Zdroje: server Excelsior, server CambridgeshireLive, server Mirror.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Gobonobo / Wikimedia Commons / CC BY-SA 0.0