Čmeláky baví fotbal, zjistili vědci. Umí dokonce vstřelit gól

Čmeláci si rádi hrají. Baví je například fotbal. Ukázalo se to při výzkumu, který uspořádali vědci z londýnské Queen Mary University.

Čmeláci si při něm vesele kutáleli barevnými korálky a naučili se dokonce vstřelit gól do branky – to když věděli, že za to dostanou odměnu. S míčky ale nemanipulovali jen tehdy, když to pro ně bylo užitečné. Kouleli si s nimi i jen tak, pro zábavu. S větší chutí se do fotbalu pouštěli mladší čmeláci než staří. Bavilo to především samečky.

„Ukazuje se, že hmyz je nejenom inteligentní, ale i hravý. Čmeláci nejsou obyčejní malí roboti, kteří by jen bezduše reagovali na vnější podněty. Přemýšlejí,“ popisuje badatelka z londýnské univerzity Samadi Galpayage a dodává: „Nevěnují se navíc jen činnostem, které by jim přinášely jen užitek. Pouští se i do věcí, které je baví. Svou hru si přitom náramně užívají.“ Celou studii najdete v magazínu Animal Behaviour.Doporučujeme: Zaklesnou se do sebe a vytvoří živý řetěz. Fascinující video ukazuje, jak si včely staví hnízdo


Zdroj: magazín Animal Behaviour a twitterový profil Samadi Galpayage.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Pixabay
Video: Samadi Galpayage / Animal Behaviour