Šimpanzi si v pralese hloubí studny, aby se dostali k čistší vodě. Vědci to zaznamenali na video

Není nic lepšího, než se napít chladné a čisté vody. Zvlášť v horkém dni. Vědí to i šimpanzi z deštného pralesa v Ugandě. Obyčejná povrchová voda jim ale nestačí, dávají přednost té přefiltrované. Je totiž zdravější. Hloubí si kvůli tomu dokonce malé studny.

Zjistili to vědci z britské univerzity v Kentu. Když pozorovali skupinu východoafrických šimpanzů, všimli si jedné zajímavé věci: i když se mohli primáti napít z některé tůně v okolí, neudělali to. Raději si dali práci s hloubením díry opodál. Z té jim totiž vytryskla mnohem čistší voda. Přefiltrovaná.

„Je to fascinující objev. Nic podobného jsme doposud u tohoto druhu neviděli,“ říká antropoložka Hella Peterová a pokračuje: „Ti šimpanzi vůbec neměli nouzi o vodu, té bylo všude dost. Opodál tekl potůček a všude byly i menší tůně. Je ale zajímala voda, kterou získali hloubením děr na stěrkovitém a písčitém břehu.“


 


Když pak vědci udělali rozbor obou vod, potvrdilo se jim, že je ta vyhloubená čistší. „A to nejenom opticky. Tato voda byla až desetkrát méně kontaminovaná bakteriemi,“ uvedla badatelka. To podle ní jednoznačně potvrzuje, že šimpanzi vědí, co dělají. Dávají skutečně přednost chutnější a zdravější vodě.


Doporučujeme: Šimpanzi si vzájemně ošetřují rány, používají k tomu léčivý hmyz


Zajímavé bylo i zjištění, že se od sebe šimpanzi této dovednosti učí. Těch členů tlupy, kteří studny kopou, si navíc velmi považují. Většinou jde o samice.

„Vůbec první začala studny hloubit opičí slečna, která se ke skupině přidala někdy v roce 2015. U ostatních členů tlupy získala takovou vážnost, že dokonce i velcí dominantní samci zdvořile čekají, než vyhloubí díru a napije se,“ popisuje spoluautorka studie Catherine Hobaiterová. Teprve pak ji následují. Někteří pijí z jámy přímo, další k tomu používají listy či mech.

Samice volí při hloubení vždy stejný postup. Nejprve si najdou vhodné místo na štěrkovitém a jílovitém břehu, potom v něm vyhrabou hlubší otvor. Některé studnu hloubí ručně, další si vypomohou klacíkem. Když se jáma naplní vodou, pár sekund ještě počkají. Teprve pak se napijí. Svá zjištění vědci publikovali tento měsíc v odborném magazínu Primates.



Zdroj: magazín Primates.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Rod Waddington / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0
Video: Hella Péterová, Klaus Zuberbühler & Catherine Hobaiterová / Univerzita v Kentu