Sloni pohřbívají svá mláďata. Zasypávají je hlínou a hlasitě truchlí. Podívejte se
Asijští sloni pohřbívají svá mláďata. Zasypávají je hlínou a hlasitě pro ně truchlí. Důkazy přinášejí indičtí vědci, kteří toto rituální chování zdokumentovali na pěti konkrétních příkladech.
První se odehrál v polovině září roku 2022 na okraji bengálského národního parku Gorumara. „Tu noc hustě pršelo a půda byla velmi měkká. Dalo se v ní dobře hrabat,“ popisuje pozoruhodnou událost pracovník Indické lesní služby Parveen Kaswan. Z nedalekého lesa se vynořila skupina slonů a namířila si to k čajové plantáži. S sebou nesla nehybné tělo. Bylo to slůně, které osm dní předtím zahynulo. „Jak se mu to stalo, nevíme, ale mělo pohmožděný krk a páteř,“ uvádí vědec.
Když sloni dorazili až k plantáži, položili tělo na dno zavlažovacího kanálu. „Pak na něj začali hrnout hlínu. Zasypávali ho tak dlouho, dokud mu venku nezůstaly jen tlapy,“ pokračuje vědec. Všichni sloni během obřadu troubili a dávali najevo rozrušení. Když měli hotovo, odešli.
„Několik následujících týdnů se tomuto místu vyhýbali. Když už museli projít kolem, zvolili si některou z paralelních stezek. Učinili tak v sedmdesáti procentech případů,“ uvádí Kaswan. Sloni se podle něj k plantáži vrátili až v okamžiku, kdy tělo zmizelo.
Podobně vypadaly i další sloní pohřby. Kaswan se svým týmem jich popsal celkem pět. Všechny se datují mezi lety 2022 a 2023 a odehrály se buď v národním parku Gorumara, nebo v tygří rezervaci Buxa. „Všechna mláďata při nich skončila zahrabaná do země, a to v podivné poloze nohama vzhůru,“ uvádí vědec. Sloni přitom vždy využili nějaké prohlubně, například zavlažovacího kanálu. Obřady trvaly třicet až čtyřicet minut a chobotnatci při nich hlasitě troubili. K hrobům se pak určitou dobu nepřibližovali.
„Zajímavé je i to, že sloni takto pohřbívali jenom mláďata. Dospělce nikdy,“ pokračuje Parveen Kaswan. Vysvětlení vidí v tom, že jsou dospělí jedinci příliš velcí a těžcí. Poponést je na určité místo a nanosit na ně hlínu je proto složité. „Vůbec nejstaršímu slůněti, které jsme našli, byl zhruba rok a vážilo přibližně 350 kilogramů. Naopak nejmladšímu byly teprve čtyři měsíce a mělo 160 kilogramů,“ uvedl Kaswan.
Určité pietní chování už vědci zaznamenali i u slonů afrických, tam ale popsali trochu jiné zvyky – zatímco asijští chobotnatci se hrobům svých blízkých vyhýbají, jejich afričtí bratranci je naopak pravidelně navštěvují. „Chodí se za nimi podívat v různých fázích rozkladu,“ připomíná Parveen Kaswan. Jeho studii minulý týden zveřejnil magazín Journal of Threatened Taxa.
Co víte o slonech? Zkuste si náš kvíz:
Zdroje: magazín Journal of Threatened Taxa, web Times of India, profil Parveena Kaswana na síti X.
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Unsplash
Video: Parveen Kaswan