Zakažte norování, žádají Výborného ochránci zvířat. Resort chce tento způsob lovu naopak rozšířit

Zakažte norování lišek, vyzývají ministerstvo zemědělství ochránci zvířat i někteří hajní. Přidávají se k nim i politici. Norování je podle nich krutou a překonanou metodu. Způsob lovu, během kterého myslivci obklíčí liščí noru a vpustí do ní psa, aby zardousil všechno živé uvnitř, podle nich nepatří do jedenadvacátého století.
 

Jenomže ministerstvo zemědělství, které se právě teď chystá novelizovat myslivecký zákon, nic takového neplánuje. Podle mluvčího resortu Vojtěcha Bílého by se mělo norování naopak ještě víc rozšířit. Nově ho myslivci mohou použít i k likvidaci jiných zvířat – například psíka mývalovitého nebo mývala. Norování se má totiž stát „efektivním způsobem regulace invazních druhů“.

„Zakázat norování skutečně neplánujeme,“ potvrdilo ministerstvo i během připomínkového řízení k novele mysliveckého zákona. Pokud by tak učinilo, začaly by se prý tuzemskem šířit nebezpečné choroby – například vzteklina nebo prašivina. Zákaz norování by měl podle resortu dopad i na stavy drobné zvěře, stejně jako na chov a výcvik plemen loveckých psů. „Omezovat norování nelze rovněž kvůli tomu, že potřebujeme regulovat invazní nepůvodní druhy, jako je například psík mývalovitý,“ uvedlo ministerstvo ve vypořádání připomínek.


Doporučujeme: Dvounohá liška ohromuje svou šikovností. Chodí vzpřímeně jako člověk


Foto: Freepik

Jenomže ochránci přírody se s takovou odpovědí nechtějí smířit. Jde podle nich o příliš krutý způsob lovu.

Totéž namítají i někteří hajní. „Myslivci obklíčí liščí noru a vpustí do ní psa. Jeho úkol je jediný: zardousit všechno živé uvnitř. Liščí matku i její potomky. Pokud některé z mláďat přežije, vezme si ho na starosti myslivec. Buď ho okamžitě zastřelí, nebo ho později použije k výcviku psa. Další nechá umřít pomalou smrtí hladem,“ popsal už dříve Zvířecím zprávám tuto metodu Libor Šejna – dlouholetý hajný a současně vedoucí Záchranné stanice živočichů Makov na Písecku. Norování proto podle něj do 21. století nepatří.

Zvířecí policie

Šejna rozporuje i důvody, kterými resort norování hájí. „Už dávno neplatí, že by lišky působily extra velké škody v řadách drobné zvěře – tedy bažantů, zajíců nebo koroptví. Naopak, je to šelma, která uloví spoustu myší na polích a sebere spoustu přejeté zvěře. Plní tedy spíš funkci policie,“ namítá hajný.

Bezcenná už je podle něj i kožešina, která byla ještě do konce dvacátého století velmi žádanou. „K zabíjení lišek už proto skutečně není důvod,“ říká. 


Doporučujeme: Nebetyčně drzý pták! Chomáč chlupů na stavbu hnízda si natrhal přímo ze spící lišky


Foto: Pixabay

Stejně to vidí i Barbora Pangrácová z organizace Svoboda zvířat. „Liška obecná je důležitou a prospěšnou součástí české přírody. Sedmdesát procent její potravy se totiž skládá z drobných hlodavců, zejména hrabošů, čímž výrazně pomáhá regulovat jejich populaci a snižovat škody na zemědělských plodinách a lesích,“ uvádí.

Zpochybňuje také argumentaci vedení resortu, podle níž by měl zákaz norování negativní dopad na lovecké psy. „Bylo by to přesně naopak. V krvavém boj v podzemí totiž přicházejí k újmě často i psi. Pro některé z nich končí lov dokonce fatálně,“ oponuje. Neodůvodněná je prý i obava ze šíření vztekliny. „Tuto chorobu se totiž u nás podařilo vymýtit už před dvaceti lety, a to díky očkování,“ připomíná.

Klid pro mláďata

Svoboda zvířat proto žádala ministerstvo nejenom k zákazu norování, ale také k omezení lovu lišek během hájení. Tedy během období, kdy lišky pečují o svá mláďata. „Pokud jsou totiž rodiče odstřeleni v době, kdy se o sebe mláďata ještě neumí postarat, umírají pak mláďata v noře hladem a žízní dlouhou dobu. Tento postup odporuje dobré myslivecké praxi, jež se snaží minimalizovat utrpení zvířat,vysvětluje Kristýna Cábová ze Svobody zvířat. Současně podotýká, že toto opatření platí u většiny ostatních druhů zvěře. Ani v tomto bodě ale ministerstvo ochráncům zvířat nevyhovělo. „O zavedení doby hájení u lišky se neuvažuje,“ konstatovalo.


Doporučujeme: Vlk musel urazit tisíc kilometrů, aby našel rodinné štěstí. Mladé vyvedl na Vysočině


Foto: Freepik

Proti norování lišek se postavili také někteří členové vlády. A to přesto, že ministerstvo zemědělství avizovalo, že je norování „podpořeno dohodou koaličních stran“. V připomínkách k mysliveckému zákonu se ale proti norování nakonec vyslovili například ministr pro legislativu Michal Šalomoun nebo ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (oba Piráti). Ukončení tohoto způsobu lovu tak bude zřejmě tento měsíc řešit i vláda.

Krutá myslivecká praktika

Norování chtějí poslat do ilegality rovněž zástupci pražského magistrátu. „Při norování netrpí pouze lišky, častá jsou také zranění loveckých psů. Některá vedou až k jejich úmrtí. Z toho důvodu se také upouští od kontaktní formy zkoušek pro tato plemena,“ odůvodňuje návrh vedoucí k zákazu norování hlavní město.

Náměstek pražského primátora a europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) pak Zvířecím zprávám doplnil, že považuje norování lišek za krutou mysliveckou praktiku. „Už dávno měla být zakázaná,“ uvedl. V rámci připravované novely zákona o myslivosti proto prý bude usilovat o legislativní změnu, která myslivcům zabrání nejenom střílení psů a koček, ale která jim zakáže také dopouštět se krutostí na liškách.


Doporučujeme: Ochránci zvířat bijí na poplach: návrh zákona sníží dohled nad pokusnými zvířaty


Jiří Pospíšil nesouhlasí ani s použitím této metody lovu u invazivních druhů zvířat. „Měli bychom se zamýšlet nad úplně jinými způsoby regulace. Zvířata by se mohla například kastrovat. Ptákům by se zase mohla odebírat vejce z hnízda, aby se tyto druhy nemnožily,“ řekl. V jiných zemích už se podle něj některé z těchto metod používají. „Je to etický a chytrý způsob, jak nežádoucí situaci vyřešit,“ dodal.

Podle vedení resortu zemědělství uloví čeští myslivci každoročně téměř sto tisíc lišek. Například v roce 2022 to bylo přesně 88 402. Jedním ze způsobů lovu je právě norování, kterým myslivci usmrtili zhruba 6 procent lišek. To zase vyplývá z dat Českého statistického úřadu.Zdroje: Ministerstvo zemědělství České republiky, organizace Svoboda zvířat, Libor Šejna ze Záchranné stanice živočichů Makov, europoslanec Jiří Pospíšil, ČSÚ.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik
Video: Libor Šejna / Záchranné stanice živočichů Makov