Nebetyčně drzý pták! Chomáč chlupů na stavbu hnízda si natrhal přímo ze spící lišky. Podívejte se

Vědci natočili, jak si sýkorky rezavoboké obstarávají chomáče heboučkých chlupů do svých hnízd: drze je trhají přímo živým liškám a mývalům.

„Nic podobného jsem ještě neviděl!“ Přesně tak reagoval na počínání přidrzlé sýkory ekolog Jeffrey Brawn z Illinoiské univerzity v Urbana-Champaign.

Když prováděl rutinní sčítání ptáků v Illinois, všiml si jedné pozoruhodné věci: jedna ze sýkorek rezavobokých si do svého hnízdečka nosila chomáče chlupů z jiných zvířat. Ovšem nikoliv takové, které by našla povalovat se po zemi. Ptáček si tuto srst natrhal přímo z živých zvířat – lišek, psů nebo koček.

„Sýkorka se k nim ve vhodné chvíli přikradla a trochu huňatého kožichu jim uškubla. Chlupy trhala dokonce i nebezpečným predátorům, kteří jsou vybavení ostrými zuby a drápy. Například mývalům. Většina z nich přitom vypadala, že jim to vůbec nevadí, protože se ani neprobudili,“ vypráví s údivem vědec.


Doporučujeme: Papoušci se navzájem učí, jak rabovat popelnice. Podívejte se


Později podobné chování zpozoroval i u jiných ptáků tohoto druhu. S kolegy se proto rozhodl prozkoumat, co sýkorky k takovému jednání vede. „Zajímalo nás, proč tolik riskují, když si mohou materiál na stavbu hnízda obstarat i jinak – mnohem bezpečnějšími způsoby,“ říká Jeffrey Brawn.

A už má částečné vysvětlení: sýkora si nechce své hnízdečko jen vystlat příjemným a hřejivým materiálem. „Chlupy, které stále nesou původní pach predátorů, mají její domov a nakladená vejce také ochránit,“ uvádí vědec v odborném časopise Ecology. V místě, kde by mohla odpočívat nebezpečná šelma, si totiž jen tak někdo šmejdit netroufne.

„Podobně si ostatně počínají i další ptáci. Například lejsci si ze stejného důvodu stelou hnízda v dutinách stromů hadími kůžemi. Pěnkavy se zase pokoušejí udržet vetřelce na uzdě tím, že svá hnízda lemují výkaly predátorů,“ uvádí vědec, který chce ve svém výzkumu ještě dál pokračovat.

A tady už je video nebetyčně drzých sýkorek:

 

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: N. Lewis/ Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0