Vlk musel urazit tisíc kilometrů, aby našel rodinné štěstí. Mladé nakonec vyvedl na Vysočině

Vlčata se díky němu ve Žďárských vrších narodila po dlouhých dvou stech letech. Zplodil je s vlčicí z Králického Sněžníku.

Než našel rodinné štěstí, musel naběhat tisíc kilometrů. Nakonec se ale dvouletý polský vlk Gagat životní lásky dočkal: ochránci přírody z Vysočiny včera oznámili, že se stal konečně otcem. Rodinu založil s partnerkou z Králického Sněžníku a mláďata vychovává ve hvozdech Žárských vrchů. Vlčice je porodila v květnu v rozlehlé mlazině pod vyvráceným smrkem. „Je to vůbec poprvé po dvou stech letech, co se v tomto kraji nějaká vlčata objevila,“ zvěstoval radostnou novinu šéf Správy CHKO Žďárské vrchy Václav Hlaváč.

Mláďata už se ochráncům přírody dokonce i ukázala. Opustila svou rodnou noru a nechala se zvěčnit několika fotopastmi v okolí. „Pokud se nic zlého nestane, vlci tu zůstanou. Dál budou žít na místě, kde se úspěšně rozmnožili,“ uvedl Václav Hlaváč. Pospolu podle něj vydrží vlčí rodina nejméně rok – do dalšího rozmnožování. „Pak se uvidí, co bude dál,“ doplnil Hlaváč. Kolik členů ale novopečená smečka má, neupřesnil. Podle Tomáše Růžičky z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR to prozatím nikdo přesně neví.


Doporučujeme: Myslivci baží po trofejích. Nebezpečí od vlka nehrozí, hodnotí tlaky na odstřel šelem biolog


Co ale mohou ochránci přírody popsat přesně, je skladba vlčího jídelníčku. Šelmy na něm mají především srnce, divoká prasata a jeleny. „Tedy druhy zvířat, která dnes působí obrovské škody na zemědělských kulturách i lesích. Ve své domovině ve středním Polsku lovil Gagat i bobry,“ vyjmenoval jednotlivé položky vlčí kuchyně zoolog Petr Műckstein. Naopak ovce či jiná hospodářská zvířata podle něj pracovníci agentury ve zbytcích potravy ani ve vlčím trusu nenašli. Neobjevily se tam ani poté, co vlčice vyvedla svá mláďata. „Žádná škoda ani nebyla nikým hlášená,“ dodal Műckstein.

Přesto se ochránci snaží místní chovatele varovat. „Předem všechny upozorňujeme na to, že by si měli svá stáda pro jistotu zabezpečit. Mohla by být totiž pro vlky lákadlem,“ řekl Hlaváč. Ochránci také lidem vysvětlují, že mohou na zabezpečení svého majetku načerpat dotace. Pracovníci agentury tak chtějí zabránit všem zbytečným konfliktům. Vlk totiž podle nich do české krajiny neodmyslitelně patří.

Nezastavila ho ani dálnice

Gagat si navíc poklidný rodinný život zaslouží. K tomu, aby ho získal, musel několikrát zdolat nebezpečné dálnice i hustě osídlenou krajinu. 

Poslední vlk byl podle památníku u obce Koníkov na Českomoravské vrchovině zastřelen v roce 1830. „Od roku 2017 sice vlci Vysočinou prokazatelně migrovali, až doposud se v ní ale nezabydleli. Toto je první stálý výskyt a první rozmnožení skoro po dvou stech letech,“ zdůraznil Hlaváč.


Seznamte se, toto je vlk Gagat: 
Foto: Jan Kuchyňka

Zdroj: Agentura ochrany přírody a krajiny.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto je ilustrační. Zdroj: Pixabay