Sportovní akce pomůže kočkám v nouzi. Zúčastnit se jí mohou lidé i mazlíčci

Udělejte něco pro své zdraví a současně pomozte opuštěným kočkám. Jak? Příležitost nabízí akce, kterou během prvního květnového víkendu pořádá Charitativní kočičí spolek Kryšpín. Zúčastnit se jí mohou lidé kdekoliv v republice.

Pravidla jsou jednoduchá: lidé zaplatí startovné 123 korun a o víkendu začnou sportovat. Tedy běhat, jezdit na kole, bruslit nebo chodit. Přizvat si k tomu mohou i své zvířecí parťáky. Pohybu se přitom mohou věnovat kdekoliv v republice, na místu absolutně nezáleží. „Důležité je jen to, aby udělali něco pro své zdraví. A také aby svým malým finančním příspěvkem pomohli opuštěným kočkám,“ uvádí zakladatelka Charitativního kočičího spolku Kryšpín Lenka Němcová.

Akce se podle ní koná už podruhé, loni se jí zúčastnilo celkem 366 lidí. Doprovodili je i psi, kočky, slepýš nebo hlemýžď. „Všichni dohromady zdolali 4.940,61 kilometrů a na pomoc kočkám poslali 59.693 korun,“ popisuje.

Mezidruhové by mělo být sportování i letos. Lidé se k němu mohou přihlásit až do neděle 5. května, a to na facebookové stránce spolku. „Pak už jen pošlou startovné na transparentní účet číslo 2501927911/2010, ze kterého se peníze rozdělují prověřeným útulkům,“ říká Lenka Němcová a doplňuje: „To je ale všechno, další postup záleží jen na nich. Lidé si sami naplánují trasu i způsob, jakým ji zdolají. Pak nám jen dají vědět, kolik kilometrů urazili, a pošlou případně i fotku.“ Za to dostanou pamětní list.


Doporučujeme: Trojnohá kočka či chromý žako. Naše zvířata mají pohnutý osud, říká Miroslav Hanuš


Charitativní spolek Kryšpín podporuje kočičí útulky už třetím rokem. Trvale jich má pod křídly osm, podle Lenky Němcové jsou všechny pečlivě vybrané a osobně ověřené. Patří mezi ně například jihomoravské Opuštěné kočičí tlapky, Kočičí depozitum Flíček nebo Útulek Tibet. „K těmto útulkům občas jednorázově přidáme i některá další zařízení, abychom pomohli co největšímu množství koček,“ uvedla Lenka Němcová. Kryšpín už tak podle ní pomohl devatenácti kočičím útulkům, a to částkou 4 277 471,91 korun.

Útulky totiž praskají ve švech a bojují s nedostatkem peněz. Třeba ty jihomoravské se podle Lenky Němcové aktuálně starají o 1477 koček. „Přes 87 procent z nich je přitom soukromých. To znamená, že nepobírají žádné dotace od města ani státu. Závisí výhradně na hodných lidech, kteří na ně občas přispějí,“ uvádí zakladatelka spolku a doplňuje: „Přitom nebýt těchto soukromých útulků, nikdo se o tisíce opuštěných koček nepostará. Obce totiž kočičí útulky téměř nezřizují.“

Výdaje útulků přitom stoupají do milionů. „Třeba pokud bychom počítali s průměrnou částkou 500 korun za kočku na měsíc, spotřebují útulky skoro 700 tisíc korun měsíčně. Proto jsme vznikli – abychom jim pomohli. Útulky se díky tomu mohou soustředit výhradně na péči o kočky,“ uzavírá Lenka Němcová.


Zkuste si náš kočičí kvíz:

Zdroj: Charitativní kočičí spolek Kryšpín.

Text: Nella Skálová
Úvodní foto: Shutterstock