Stresuje se vaše kočka? Uklidněte ji relaxační skladbou, kterou pro ni složili vědci

Poslechněte si skladbu, kterou kočkám namíchali vědci. „Poskládali“ ji z kočičího předení, mlaskání koťat při kojení a dalších zvukových projevů, které jsou pro toto zvíře pohodové. Skladba má kočky uklidnit – například když se bojí u veterináře. Přinášíme vám ji konci tohoto článku.

„Při každé návštěvě veteriny zažíváme doslova peklo,“ stěžuje si na svého osmiměsíčního kocoura chovatel Petr Hájek. Zvíře je totiž obrovský vztekloun. „Jakmile se k němu doktor přiblíží, sekne po něm drápem. Doprovodí to hlasitým syčením a vrčením,“ popisuje muž. Kocour se prý dá vyšetřit jenom tehdy, když mu chovatel nasadí na hlavu vak. „Pak už nic nevidí, takže se to dá zvládnout,“ říká. 

Takových koček jsou podle veterinářů desítky. Jejich stres je přitom zbytečný. Badatelé z Louisiana State University totiž přišli na to, jak nervní zvířata uklidnit: stačí jim pustit hudbu. Ovšem ne ledajakou. Kočkám by se měla přehrát speciální skladba pro kočičí relaxaci. Vědci jednu takovou nahráli. A její účinky si ověřili si v experimentu, který provedli na dvaceti různých kočičích pacientech.


Doporučujeme: VIDEO: Fascinující záběry, jak pijí kočky a psi


Foto: Freepik

Všechny kočky několikrát pozvali k veterináři. Mezi každou návštěvou byla vždy dvoutýdenní pauza. Kočkám pak v ordinaci pouštěli hudbu. Vyzkoušeli přitom různé žánry – od klasické hudby přes pop až po rockové skladby. 

Během každého vyšetření vědci zvíře bedlivě sledovali – pozorovali jeho reakce a držení těla. Měřili mu také tep a odebrali krev. Tu pak analyzovali, aby zjistili, kolik se do ní vyplavilo stresových hormonů.

Výsledek: pokud kočky poslouchaly speciální hudbu pro kočičí relaxaci, byly skutečně klidnější. Skladbu totiž badatelé „poskládali“ ze zvuku kočičího předení, mlaskání koťat při kojení a dalších projevů, které jsou pro zvíře pohodové. Doplnili to příjemnou relaxační hudbou. Výsledky výzkumu zveřejnil magazín Journal of Feline Medicine and Surgery.


Doporučujeme: Máte nervního psa? Mohou za to i bakterie


A jak taková kočičí hudba zní? Poslechněte si ji. Přizvěte k tomu samozřejmě i svou kočku:

 

Autor: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik