Toto jsou nejkrásnější kočky na světě, spočítali vědci. Je mezi nimi i ta vaše?

Spory o to, které kočičí plemeno je nejsličnější, jsou jednou provždy vyřešeny. Alespoň podle vědců. V soutěži krásy by podle nich jednoznačně zvítězila norská lesní kočka. Šerpu pro Miss by si převzaly i ruská modrá kočka a Manx. Právě ony totiž mají nejdokonalejší křivky v obličeji. 

Výzkumníci na to přišli, když porovnali kočičí tváře s takzvaným zlatým řezem. Tedy matematickým obrazcem, který vyjadřuje ideál krásy, dokonalou harmonii a symetrii.

„Posbírali jsme fotografie šestačtyřiceti nejznámějších kočičích plemen a přeměřili jejich obličeje,“ popisuje metodu Doron Wolffberg, jeden z výzkumníků z organizace All About Cats. Vědce zajímala hlavně délka a šířka zvířecí tváře, velikost nosu, stejně jako vzdálenosti čumáku od horní části hlavy nebo od tlamičky. „Všechny naměřené parametry jsme pak nasázeli do počítače a porovnali právě s hodnotami zmíněného klíče krásy,“ uvedl Doron Wolffberg.


Doporučujeme: Belgie zakázala obchod s klapouchými kočkami


Dokonalá symetrie norské lesní kočky. Foto: All About Cats.

Výsledek byl jednoznačný: vůbec nejkrásnějšími jsou norské lesní kočky. Stejně dobře dopaly i ruské modré kočky a Manx. „Jejich obličeje se totiž od požadovaného matematického skóre odchýlily jen minimálně. Mají téměř dokonale symetrické rysy, které lahodí lidskému oku,“ uvádí Wolffberg. 

Naopak himalájská kočka, plemeno Peterbalda nebo peršanka jsou podle této metody nejméně atraktivní. Mezi supermodelky by se zřejmě nedostaly. Jak dopadla ostatní plemena, ukazuje přehledná tabulka pod tímto článkem.

„Samozřejmě je to jen hra s tvary a čísly, naše sympatie mají stále všechny kočky,“ dodává jedním dechem výzkumník. „Každý, kdo se někdy spřátelil s kočkou, navíc moc dobře ví, že šarm a krása sahají mnohem dál než jen k obličeji,“ říká.


Doporučujeme: Byt očima mazlíčka. Podívejte se, co vidí kočka, pes nebo tarantule


Zlatý řez je něco jako přepočet krásy. Označuje se tak obrazec, který má ideální proporce.  Například obličej lidí se považuje za dokonalý a blížící se zlatému řezu, pokud vzdálenost mezi očima odpovídá 46 procentům šířky obličeje. Podobně se posuzují i další části. Takový obličej pak vnímáme jako krásný a harmonický. 

Podle vědců je nositelem nejdokonalejšího mužského obličeje americký herec George Clooney. Jeho tvář podle serveru Daily Mail odpovídá dokonalému zlatému řezu až z 91,86 procent.

Nejhezčí ženou světa je zase americká modelka Bella Hadidová. Její tvář zlatému řezu odpovídá z 94,35 procenta. Jak výpočet funguje, si můžete vyzkoušet zde.Zdroje: web allaboutcats.com a server Daily Mail.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Pixabay