Tři čtvrtiny mazlíčků spí se svými majiteli v posteli. Cítíme se s nimi bezpečněji, vysvětlují chovatelé

Kdepak studená bouda. Lidé dopřávají svým mazlíčkům mnohem pohodlnější bydlení. Skoro polovina chovatelů ustele svému pejskovi přímo ve své posteli. Vyplynulo to z průzkumu, který uspořádali veterináři z Canisius College v Austrálii. V Česku je výsledek ještě lepší. V anketě Zvířecích zpráv, které se zúčastnilo celkem 1264 tuzemských majitelů psů a koček, se ke spánku s chlupatým mazlíčkem přihlásily až tři čtvrtiny lidí.

Když se australští badatelé zeptali tisícovky chovatelů, jak nocuje jejich domácí mazlíček, zjistili následující: 49 procent lidí nechává spát svého chlupáče přímo u sebe v posteli. Další pětina uvedla, že sice psa do peřin nepouští, na zemi v ložnici si ale ustlat může. Za dveřmi svého pokoje zvíře nechává jen asi třetina lidí.

Zajímavé poznatky přinesly i termosnímky z ložnic. „Ukázaly, že pokud spí v posteli lidský pár, pes se mu nejčastěji uloží k nohám. Naopak pokud člověk sdílí postel se svým psem sám, lehne si mazlíček na úroveň páníčkovy hrudi – jako kdyby mu suploval partnera,“ přibližuje další podrobnosti z výzkumu behaviorální ekoložka Christy Hoffmanová. 

Do postele se snáz dostanou menší a střední psi, ti velcí se musejí spokojit s pelechem v rohu ložnice. „Vždycky ale záleží i na velikosti postele a počtu chovatelů,“ doplňuje jedním dechem Christy Hoffmanová.


Doporučujeme: Zvířata jsou mistři v samoléčbě. Znají lék na parazity, bolavé klouby i jedy


Téměř dvě třetiny lidí se také shodly na tom, že je mazlíčci během noci nebudí, ani jim nikterak nepřekážejí. „Se svým psem se naopak cítí bezpečněji,“ uzavřela badatelka. O jejím výzkumu informoval magazín Human-Animal Interaction.

Před čtyřmi lety zkoumala postavení mazlíčků také česká agentura STEM/MARK. I z jejího průzkumu vyplynulo, že si tuzemští psi bydlí celkem pohodlně. Tři čtvrtiny z nich spí výhradně v domě či bytě svého pána. Dvě třetiny smí ležet dokonce v křesle. V posteli tolerují svého čtyřnožce asi dvě pětiny chovatelů. Výhradně venku pobývá jen asi 18 procent psů.

A jak jsou na tom čtenáři Zvířecích zpráv? V anketě našeho magazínu, které se zúčastnilo celkem 1264 tuzemských majitelů psů a koček, se ke spánku s chlupatým mazlíčkem přihlásilo skoro 89 procent lidí. Celkem 71 procent z nich se v loži cítí se svým psem či kočkou bezpečněji. Více zde:


Zdroje: magazín Human-Animal Interaction, agentura STEM/MARK, anketa Zvířecích zpráv.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik