Zamotají se a uhynou. Plasty jsou smrtelnou pastí i pro mravence

Zapletou se do plastového vlákna a uhynou. Ze sevření syntetického materiálu se totiž nedostanou. Řeč je o mravencích. Podle vědců už se obrovský problém s plastovým odpadem týká i těchto tvorů.  

Zjistili to během svého terénního výzkumu na španělském ostrově La Palma. Když prozkoumali 113 mravenců ze čtyřiceti různých míst ostrova, s překvapením zjistili, že jsou tři z nich sešněrovaní vlákny. Jedno z nich bylo bavlněné, další dvě ale syntetická. „Mravenci jimi měli omotaná břicha a nohy,“ popisuje ekolog Álvaro Luna z Evropské univerzity v Madridu.

Je to podle něj další důkaz toho, kam až dokázaly plasty proniknout – už ovlivňují i suchozemské druhy hmyzu. „Pravděpodobně jim do života zasahují už dlouho, prozatím si toho ale nikdo nevšímal,“ uvádí vědec.


Doporučujeme: Miliony ptáků hynou s břichy ucpanými plastem. Proč si pletou odpadky s potravou?


Ekologové prozatím nedokážou ani odhadnout, jak rozšířený problém to je. „Osobně si myslím, že hodně – hmyz podle mě bude plastem trpět zhruba stejně často, jako je tomu u mořských živočichů,“ řekl Luna.

Nasvědčuje tomu podle něj fakt, že postižení mravenci pocházeli z téměř nedotčených oblastí. „Plastová vlákna tam pravděpodobně donesl vítr, a to ze značně vzdálených míst,“ domnívá se vědec.

Mravenci se pak do nich zamotali při hledání potravy, nebo při nošení stavebního materiálu do hnízda. Uvádí to studie, kterou Álvaro Luna publikoval v časopise Ecological Entomology.

Foto: Armand Rausell-Moreno / Národní muzeum přírodních věd v Madridu / CC – 4.0

Zdroj: časopis Ecological Entomology.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Armand Rausell-Moreno / Národní muzeum přírodních věd v Madridu / CC – 4.0