Týrané šelmy budou mít zastání. Táborská zoo pro ně postaví záchranné centrum

V centru najdou zázemí šelmy, které jejich majitelé drželi v nevyhovujících podmínkách. Hotové by mělo být na jaře příštího roku.

Tygr uvězněný v malé kleci, v níž se může jen stěží otočit. Podvyživená puma okusující kvůli hladu dřevěné ostění ubikace. Levhart vystavený rozmarům počasí bez možnosti schovat se v zastřešeném přístřešku. Řada velkých šelem žije v českých chovech v nevyhovujících podmínkách. Stát má sice v takovém případě právo týrané zvíře zabavit, to se ale často nestane. Není ho totiž potom kam umístit.

To by se ale mělo brzy změnit. Táborská zoologická zahrada totiž zahájí stavbu záchranného centra pro chladnomilné šelmy. Zabavená zvířata tam budou moci získat dočasný azyl. Projekt spolufinancuje Státní fond životního prostředí.


Doporučujeme: Útoky medvědů v Itálii: soud se šelem zastal. Proti utracení je i rodina zabitého mladíka


Foto: Pixabay

„Chovat velké šelmy, jako je například tygr ussurijský, není vůbec jednoduché. Kromě obrovských nákladů na výživu, veterinární péči i dostatečné zázemí, je potřeba mnoho povolení, protože se jedná o ohrožené druhy zvířat. Přesto se stále najdou jednotlivci, kteří nařízení obcházejí a zvířata doslova týrají chovem v naprosto nevyhovujících podmínkách,“ říká ředitel táborské zoo Evžen Korec.

Nevhodný chov může vyústit v tragédii

Takové případy pak mohou skončit doslova tragicky: týraná šelma svého majitele napadne. To se stalo například před čtyřmi lety na Vsetínsku, kde nakonec lev svého chovatele roztrhal. Lva i lvici následně policie zastřelila. „K ničemu tak tragickému přitom dojít nemuselo. Krajská veterinární správa tehdy chov nepovolila, protože ubikace a výběh byly postavené načerno bez stavebního povolení. Stát tak měl zvířata odebrat a umístit do vhodných podmínek. Kvůli chybějícímu záchrannému centru se tak ale bohužel nestalo,“ připomíná Evžen Korec.


Doporučujeme: Ochranáři zabili medvědici, zbyla po ní mláďata. Stačilo uklidit popelnice


Táborská zoo proto začne v polovině září stavět pro taková zvířata záchranné centrum. Hotové by mělo být na jaře příštího roku. Šéf zoo vysvětluje toto rozhodnutí takto: „Posláním zoologických zahrad je záchrana ohrožených druhů zvířat, a to i takových, která se dostala do nevyhovujících podmínek.“

Zabavené šelmy podle něj najdou v tomto zařízení potřebné zázemí. Pobývat v něm budou moci tak dlouho, dokud se pro ně nenajde nový domov s vyhovujícími podmínkami. 

Táborská zoologická zahrada je rozlohou největší zařízení svého druhu v jižních Čechách. Je to také největší soukromá zoo v Česku. Vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací a rozprodáním zvířat. Pro veřejnost byla ZOO Tábor otevřena o měsíc později.


Zdroj: Zoo Tábor

Text: Filip Sušanka
Úvodní foto: Pixabay