Útoky medvědů v Itálii: soud se šelem zastal. Proti utracení je i rodina zabitého mladíka

Nejvyšší soud v Římě se postavil proti utracení dvou medvědů, kteří na jaře zaútočili na lidi. Podpořil tak apel ochránců zvířat, jenž pro šelmy žádají druhou šanci. Smrt medvěda jako řešení situace odmítá také rodina jednoho z napadených mužů, který atak zvířete nepřežil.

„Smrt medvěda nám syna nevrátí. Ukončit celou kauzu jen tím, že popravíme zvíře, by bylo příliš jednoduché,“ uvedl pro deník La Repubblica otec mladého Andrea Papiho – tedy běžce, kterého letos na jaře napadla na lesní stezce v severovýchodní Itálii medvědice. Šestadvacetiletý muž střet se šelmou nepřežil.

Jeho rodina se přesto šelmy zastala. Medvědici podle ní nelze obviňovat z úmyslu zabíjet, nikdo z rodinných příslušníků se jí proto nechce mstít. „Skutečná odpovědnost leží naopak na úřadech. Právě ony nezajistily bezpečný pohyb v oblasti,“ tvrdí otec zesnulého Itala a pokračuje: „Ačkoliv úředníci o medvědech moc dobře věděli, nikoho nevarovali. Nikoho ani náležitě nepoučili, jak se útoku vyhnout či jak na něj zareagovat. Nesnažili se ani střetu lidí s medvědy zabránit – nezabezpečili popelnice.“ Místo toho prý jenom mlčeli a přihlíželi blížící se katastrofě.

Rodina Andrea Papiho proto žaluje italský stát a provincii Tridentsko-Horní Adiže.


Doporučujeme: S propíchnutými čenichy tančili po žhavém uhlí. Týraným medvědům pomáhají útulky


Foto: Charles J. Sharp / Wikimedia Commons / CC-4.0

Koncem minulého týdne jí dal zapravdu i Nejvyšší soud v Římě. Rozhodl, že utracení zvířete je „nepřiměřené a neslučitelné s nadnárodními i národními normami“.

Medvědi hnědí jsou totiž chránění Bernskou úmluvou o volně žijících živočiších z roku 1979. Likvidace zvířete je proto až posledním opatřením, které následuje, když selžou všechny předchozí možnosti. „Medvědici by tak bylo možné utratit jen tehdy, pokud by neexistovalo žádné jiné řešení,“ připomenul soud a vrátil případ místnímu tribunálu k novému projednání. Všechny přípustné alternativy totiž podle něj úřady nevyužily.

Přesun do svatyně

Sedmnáctiletou samici JJ4, která na mladého Itala zaútočila, tak pravděpodobně čeká přesun do medvědí svatyně v Rumunsku. Tamní úřady už avizovaly, že jsou ji ochotny přijmout. Další možností, kterou prosazují spolky na ochranu zvířat, je vytvoření podobné rezervace přímo v oblasti italského Trentina.

Stejný osud zřejmě potká i dalšího medvěda, kterému se říká MJ5 a který napadl turistu ve stejné oblasti o několik týdnů dříve. Konečný verdikt ale vyřkne právě místní tribunál. Rozhodnout by měl nejpozději do konce tohoto roku.


Doporučujeme: Na Čukotce budou stavět „krmelce“ pro lední medvědy. Mají zabránit útokům


Kolem medvědů se tak stále vede vášnivá debata. Například podle guvernéra postižené provincie Maurizia Fugattiho by se měly obě šelmy jednoduše utratit. I do budoucna totiž podle něj představují obrovské nebezpečí. „Medvědi by se měli zastřelit přímo na místě,“ uvedl.

Naopak veterinář Alessandro De Guelmi, který se až do loňského listopadu staral o odchyt a ošetření medvědů v oblasti, pro ně prosazuje druhou šanci. Stejně jako několik spolků na ochranu zvířat. „Můžu říct, že samice JJ4 byla vždy velmi plachá a vůči lidem nedůvěřivá. Pokud zaútočila, tak pravděpodobně chránila svoje mláďata. To je velká polehčující okolnost,“ domnívá se veterinář. Politici navíc podle něj měli dost času na to, aby pro ochranu obyvatelstva cokoliv udělali. „Oni ale neudělali vůbec nic. Místo toho si teď myjí ruce a medvědy chtějí střílet,“ řekl.

Hlavně medvěda nezaskočit
Foto: Freepik

Současně lidem poradil, jak střetu s volně žijícím medvědem zabránit. „Když jste v horách, vydávejte jakékoliv hlasité zvuky. Medvěda tím na sebe upozorníte a on včas zmizí. Přítomnost lidí totiž nevyhledává,“ tvrdí veterinář. Medvěda podle něj není dobré zaskočit, to tato zvířata nesnášejí. „Překvapíte-li je, vytvoříte tím nebezpečnou situaci,“ vysvětluje.

Pokud se lidé přesto ocitnou tváří v tvář šelmě, měli by podle něj jednat hlavně klidně. „Je dobré nekřičet, neútočit a neházet kameny. To nedělejte. Snažte se naopak pomalu dostat ze zorného pole medvěda a nikterak mu nekonkurovat. Tato zvířata jsou totiž nejenom velmi silná, ale také inteligentní,“ dodává.


Doporučujeme: Ochranáři zabili medvědici i s mládětem. Stačilo zamknout popelnice, namítá biolog


Podobně vzrušenou debatu zažívá v těchto dnech i Slovensko. Také tamní úřady totiž řeší tři případy napadení člověka medvědem. Tato debata se ale line v úplně jiném duchu.

Slovenští zemědělci jsou totiž nekompromisní a žádají okamžitý odstřel šelem. „Jsou přemnožené a ohrožují majetek i životy lidí,“ říkají. Farmáři se podle nich bojí vykonávat svou běžnou činnost. „Vrátili jsme se o 150 let zpátky, když musíme vlastní děti zachraňovat vidlemi,“ rozohnil se například Emil Macho, předseda slovenské zemědělské a potravinářské komory. Pohrozil také protesty.

A slovenský ministr životního prostřední Milan Chrenko skutečně regulovaný a řízený odstřel medvědů připustil. Upozorňuje ale, že hromadný lov těchto šelem není možný. „Nedovoluje to evropská legislativa,“ vysvětlil.


Zdroje: deník La Repubblica, BBC, deník La Stampa, server Il Dolomiti, server NIUS, server Startitup.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Frank Vassen / Wikimedia Commons / CC-2.0