Ochranáři zabili medvědici i s mládětem. Stačilo zamknout popelnice, namítá biolog Evžen Korec

Barbarský čin, který nemá obdoby. Tak hodnotí usmrcení tatranské medvědice i s jejím mládětem ředitel táborské zoo Evžen Korec. Pokud by si majitel hotelu, u kterého medvědi hledali odpadky, lépe zajistil popelnice, žádná zvířata by se do místa nestahovala. Nepochopitelný je podle biologa i samotný postup „ochranářů“. „Je zvláštní, že byla podle nich zvířata nebezpečná, když současně přiznávají, že oba medvědy krátce předtím uspali,“ vysvětluje své rozhořčení Evžen Korec.

Co konkrétně se stalo? Pracovníci z Tatranského národního parku (TANAP) usmrtili v noci na pondělí medvědici s jejím medvídětem. Stalo se to na parkovišti u jednoho z tatranských hotelů. Další dvě mláďata utekla do lesa.

Podle ředitele tatranského parku Pavola Majky mohli být medvědi při střetu s člověkem nebezpeční. „Zvířata ale byla usmrcena maximálně humánně,“ řekl Majko deníku Pravda a dodal: „Zvířata nebyla zastřelena, ale za účasti veterináře nejprve uspána narkotizační šipkou a následně u nich byla provedena eutanazie.“

Pracovníkům národního parku vadilo především to, že se zvířata u hotelu dostávají k odpadkům. Medvědice s mláďaty podle nich navštěvovala oblast pravidelně už loni. A to právě proto, aby obhlédla odpadkové koše u hotelu. Pokud by se při prohrabování košů setkala s člověkem, mohlo by to podle ředitele skončit tragicky.


Doporučujeme: S propíchnutými čenichy museli tančit po žhavém uhlí. Medvědům teď pomáhají útulky


Podle Evžena Korce je ale takové jednání lidí neodpustitelné. „Pracovníci národního parku se zachovali naprosto bezcitně a barbarsky. Medvědice nikoho neusmrtila, ba ani nenapadla. Pouze využila lidské pohodlnosti a vydala se zajistit svým mláďatům potravu do nezabezpečených kontejnerů u jednoho tatranského hotelu. Kdyby si jeho provozovatel odpadky lépe zajistil, nemuselo k této zbytečné tragédii vůbec dojít,“ říká Evžen Korec.

Smutné je podle něj i to, že lidé odsoudili k pomalému umírání i další dvě vyděšená mláďata, která utekla do lesů. „Malí medvědi totiž ještě většinou nejsou samostatní a bez matčiny péče dlouho v přírodě nepřežijí,“ upozorňuje Evžen Korec.

Spící medvěd není nebezpečný
Foto: Freepik

Paradoxní podle něj také je, že celou tragédii způsobili lidé, kteří sami o sobě říkají, že jsou ochranáři. „Navíc v Tatrách, kde se medvědi běžně pohybují a základní zásady soužití s nimi by měl každý horal znát nazpaměť. Jídlo nebo jeho zbytky nesmí být volně dostupné, protože medvědy přitahuje,“ poukazuje na nekompetentnost rozhodnutí biolog.

Na závěr se Korec pozastavuje i nad tím, že byla medvědice v danou chvíli podle pracovníků parku svému okolí nebezpečná. „To je hodně zvláštní, když zároveň přiznávají, že oba medvědy předtím uspali. Příliš nerozumím tomu, komu je spící medvěd nebezpečný,“ říká ředitel táborské zoo.

Pracovníci podle něj měli postupovat úplně jinak: přemístit uspanou medvědici i s mláďaty do jiné lokality dále od lidí. Pokud takové místo nenašli, měli medvědy umístit do záchranného centra, kde by počkali do doby, než se pro ně najde nový domov. „Není totiž pravda, že o medvědy žádné zoologické zahrady nestojí,“ říká Evžen Korec. Všichni aktéři akce by proto podle něj měli nést za svá nekompetentní rozhodnutí důsledky.

O dvou „medvědích svatyních“ psaly dříve i Zvířecí zprávy, a to zde.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto je ilustrační, zdroj Freepik