Kočky milují krabice. Přitahují je i optické iluze obdélníků a čtverců. Proč?

Kočky zbožňují boxy a krabice. Sedají si i do míst, kde je krabice jenom nakreslená. Přitahují je dokonce i optické iluze obdélníků a čtverců. 

„Na krabice zareaguje bleskurychle: jakmile na zem položím jakoukoliv bedýnku nebo košík, kočka ho okamžitě obsadí. Do krabice si lehne tak, že jí trčí jen uši,“ popisuje vtipné okamžiky se svou kočkou chovatelka Markéta Stará.

Podobně kočku přitahují i noviny nebo obyčejný list papíru. „Na ten se zase vystaví jako spanilá socha,“ dodává dívka. Její Sára zkrátka jakékoliv hranaté prostory miluje. Stejně jako miliony dalších kočkovitých šelem na světě.

Nyní ale vědci zjistili ještě jednu zajímavou věc: kočka se usadí i na takovém místě, které hranatý předmět jen připomíná. Zabere například kousek podlahy, jež ohraničují čtyři nalepené pravoúhlé rohy. Ukázal to experiment, do kterého badatelé přizvali pětistovku chovatelů a jejich koček.

„Oslovili jsme chovatele a poprosili je, aby kočkám připravili na zem něco jako optickou iluzi obdélníku. Pak měli pozorovat a natočit, jak budou kočky na iluzi reagovat,“ popisuje etoložka Gabriella Smithová ze City University of New York.

Výsledky její tým překvapily: „Když si mohly kočky vybrat mezi dvěma místy, z nichž jedno navozovalo iluzi ohraničeného prostoru a druhé ne, vždy se usadily právě v tomto ohraničeném místě. Volily si ho stejně spolehlivě jako papírovou krabici nebo koš na prádlo,“ uvádí Gabriella Smithová.


Doporučujeme: Jak vypadá byt očima mazlíčka? Podívejte se, co vidí kočka, pes nebo tarantule


Foto: Freepik

Proč, to vědci stále netuší. Bude to podle nich vyžadovat další podrobné prozkoumání. S největší pravděpodobností se ale kočky cítí v naznačeném obdélníku bezpečněji. Stejně jako je tomu v krabici.

„Kočky si zřejmě dokážou představit – podobně jako lidé – naznačené hrany obdélníku. Ve virtuální krabici pak zažívají falešný pocit pohodlí,“ komentoval výzkum etolog Nicholas Dodman z Tustsovy univerzity.

Zóna klidu

Skutečnost, že se kočky cítí v krabicích bezpečněji, už potvrdily četné studie v minulosti. „V uzavřených prostorách si připadají chráněné před predátory. Je to jakýsi zbytek jejich pradávného instinktu, který jim umožňuje přežít v divočině,“ uvádí Gabriella Smithová.

Těsná krabice zkrátka představuje pro zvířata pohodlnou zónu, kam se za nimi nedostane nepřátelství a úzkost. Utečou tam před pozorností okolí.

Krabice a další uzavřené bedýnky proto pořizují skoro všechny kočičí útulky – zatoulaná zvířata si díky nim v cizím prostředí rychleji zvyknou a zbaví se stresu.

Podle vědců je ale experiment zajímavý i z jiného důvodu: ukazuje, že i zvířata vnímají optické iluze. „Bližší prozkoumání tohoto fenoménu nám pomůže pochopit vidění, myšlení a komunikaci zvířat,“ domnívá se Nicholas Dodman. Vědci publikovali výsledky tohoto experimentu v odborném magazínu Applied Animal Behaviour Science.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik