Ucpe psovi srdce i plíce. Zákeřný parazit už začal řádit i na Slovensku
Jakmile proniknou do těla, způsobí svému hostiteli nemalé utrpení. Nejprve mu ucpou plíce a vyvolají chronický kašel, později se přesunou i do srdce. Znemožní mu, aby pracovalo. Řeč je o parazitech zvaných srdeční červi. Dříve se jimi mohli nakazit jen psi ve Středomoří, nyní se ale tito zákeřní cizopasníci přesouvají i do našich zeměpisných šířek.
Třeba na Slovensku už tohoto červa, který se přenáší se slinami infikovaných komárů, detekovali u pěti procent testovaných psů. Tvrdí to alespoň veterinářka Martina Miterpáková z Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Košicích. „Od roku 2017 skutečně narůstá infekcí způsobených Dirofilaria immitis, tedy srdečním červem,“ uvádí. Zatímco ještě v roce 2011 podle ní trpěly uvedenou parazitární chorobou jen jednotky psů, při testování v roce 2021 už veterináři zaznamenali pět procent takto nakažených zvířat. „Část z nich přitom dopadla fatálně,“ podotkla Miterpáková.
Nejde ale jenom o psy. Srdeční červ podle odbornice představuje riziko i pro ostatní zvířata a pro lidi. Veterinářka proto apeluje na všechny kolegy, aby se v budoucnu na dirofilariózu zaměřili. „Testování na tuto chorobu bychom měli konečně zařadit mezi rutinně prováděná preventivní vyšetření. Přispějeme tak k omezení dalšího šíření parazita,“ uvádí žena, která výskyt srdečního červa na Slovensku mapuje patnáct let.
Doporučujeme: Veterináři varují: Přípravky na odčervení přestávají účinkovat
Parazitolog z Masarykovy univerzity David Modrý s ní souhlasí. Dodává navíc, že to nebude dlouho trvat a srdeční červ se zabydlí také v Česku. S největší pravděpodobností sem přijede s některým z adoptovaných útulkových psů.
„Nemyslím si, že by k nám nemoc pronikla prostřednictvím infikovaných komárů, kteří přeletí hranice. Mnohem pravděpodobnější je, že se tu objeví pes, kterého si někdo dovezl z útulku ze zahraničí. Nebo pes, který vycestoval se svým majitelem a parazita si pak přivezl domů,“ uvedl.
Dlouho se neprojevuje
Z tohoto zvířete se pak parazit přenese i na další hostitele. A to spolu se slinami místních komárů, kteří na infikovaném psu krátce předtím hodovali.
O tom, že je zvíře nakažené, přitom nikdo nemusí dlouho vědět. Než se totiž choroba projeví, může uplynout řada měsíců. „Je to dáno tím, že první příznaky se projeví až s dospělými červy. Dokud v krvi psa kolují jen larvy parazita, zvíře se může zdát v pořádku. V tom je velká zákeřnost tohoto onemocnění,“ shodují se oslovení odborníci.
Doporučujeme: Zvířata jsou mistři v samoléčbě. Znají lék na parazity i jedy
Majitelům psů proto vřele doporučují, aby při cestách do postižených regionů své mazlíčky chránili – podali jim přípravky proti vnitřním parazitům. Konkrétně na Slovensku by si měli dát pozor v oblastech Podunajské, Záhorské a Východoslovenské nížiny. „Pokud to neudělají, měli by psa během šesti až deseti měsíců po návratu přivést k veterináři a požádat o krevní test. Ten odhalí, jestli byl pes infikován,“ radí profesor Modrý.
Psovi způsobí zástavu srdce, člověku „jen“ slepotu
Srdeční červ neboli hlístice Dirofilaria immitis je vnitřní parazit, který doposud ohrožoval jen zvířata a lidi v teplejších krajích. V rámci Evropy se vyskytoval především ve Středomoří. Teprve v posledních letech ho veterináři zaznamenávají i v severněji položených oblastech.
Červ je tenký, bílý a dorůst může až do délky třiceti centimetrů. Psi, které tento parazit nakazí, působí unaveně a apaticky. Zhorší se jim také dýchání a po fyzické námaze je trápí chronický kašel. „Pokud se neléči, postupně se z larev vyvinou dospěli červi, kteří se pak dál množí a ucpávají srdce. A to tak, že jejich přítomnost nakonec začne bránit pohybu srdeční chlopně,“ vysvětluje Miterpáková.
Léčba dirofilariózy je přitom velmi komplikovaná a zdlouhavá – zvíře musí užívat nejenom antiparazitika, ale i přípravky zamezující embolii. Červ totiž může ucpat cévy. Veterinář nemocným psům předepisuje i antibiotika. Než se pes zotaví, trvá to i několik měsíců. Je navíc třeba zajistit, aby byl v klidovém režimu. Červ může napadnout i člověka, tomu ale tak vážné problémy nezpůsobí. Většinou se uhnízdí v podkoží, což se pozná podle malých boulí v podkoží. Může se zapouzdřit i ve sklivci či spojivce v oku, což může ohrozit zrak hostitele.
Zdroje: magazín Newslab, Parazitologický ústav Slovenskej akadémie vied v Košicích a Masarykova univerzita Brno.
Text: Ivana Šalbabová, Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik