Ucpe psovi srdce i plíce. Zákeřný parazit už začal řádit i na Slovensku

Jakmile proniknou do těla, způsobí svému hostiteli nemalé utrpení. Nejprve mu ucpou plíce a vyvolají chronický kašel, později se přesunou i do srdce. Znemožní mu, aby pracovalo. Řeč je o parazitech zvaných srdeční červi. Dříve se jimi mohli nakazit jen psi ve Středomoří, nyní se ale tito zákeřní cizopasníci přesouvají i do našich zeměpisných šířek.

Třeba na Slovensku už tohoto červa, který se přenáší se slinami infikovaných komárů, detekovali u pěti procent testovaných psů. Tvrdí to alespoň veterinářka Martina Miterpáková z Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Košicích. „Od roku 2017 skutečně narůstá infekcí způsobených Dirofilaria immitis, tedy srdečním červem,“ uvádí. Zatímco ještě v roce 2011 podle ní trpěly uvedenou parazitární chorobou jen jednotky psů, při testování v roce 2021 už veterináři zaznamenali pět procent takto nakažených zvířat. „Část z nich přitom dopadla fatálně,“ podotkla Miterpáková. 

Nejde ale jenom o psy. Srdeční červ podle odbornice představuje riziko i pro ostatní zvířata a pro lidi. Veterinářka proto apeluje na všechny kolegy, aby se v budoucnu na dirofilariózu zaměřili. „Testování na tuto chorobu bychom měli konečně zařadit mezi rutinně prováděná preventivní vyšetření. Přispějeme tak k omezení dalšího šíření parazita,“ uvádí žena, která výskyt srdečního červa na Slovensku mapuje patnáct let.


Doporučujeme: Veterináři varují: Přípravky na odčervení přestávají účinkovat


Foto: Freepik

Parazitolog z Masarykovy univerzity David Modrý s ní souhlasí. Dodává navíc, že to nebude dlouho trvat a srdeční červ se zabydlí také v Česku. S největší pravděpodobností sem přijede s některým z adoptovaných útulkových psů.

„Nemyslím si, že by k nám nemoc pronikla prostřednictvím infikovaných komárů, kteří přeletí hranice. Mnohem pravděpodobnější je, že se tu objeví pes, kterého si někdo dovezl z útulku ze zahraničí. Nebo pes, který vycestoval se svým majitelem a parazita si pak přivezl domů,“ uvedl.

Dlouho se neprojevuje

Z tohoto zvířete se pak parazit přenese i na další hostitele. A to spolu se slinami místních komárů, kteří na infikovaném psu krátce předtím hodovali.

O tom, že je zvíře nakažené, přitom nikdo nemusí dlouho vědět. Než se totiž choroba projeví, může uplynout řada měsíců. „Je to dáno tím, že první příznaky se projeví až s dospělými červy. Dokud v krvi psa kolují jen larvy parazita, zvíře se může zdát v pořádku. V tom je velká zákeřnost tohoto onemocnění,“ shodují se oslovení odborníci.


Doporučujeme: Zvířata jsou mistři v samoléčbě. Znají lék na parazity i jedy


Majitelům psů proto vřele doporučují, aby při cestách do postižených regionů své mazlíčky chránili – podali jim přípravky proti vnitřním parazitům. Konkrétně na Slovensku by si měli dát pozor v oblastech Podunajské, Záhorské a Východoslovenské nížiny. „Pokud to neudělají, měli by psa během šesti až deseti měsíců po návratu přivést k veterináři a požádat o krevní test. Ten odhalí, jestli byl pes infikován,“ radí profesor Modrý. 

Psovi způsobí zástavu srdce, člověku „jen“ slepotu
Foto: Freepik

Srdeční červ neboli hlístice Dirofilaria immitis je vnitřní parazit, který doposud ohrožoval jen zvířata a lidi v teplejších krajích. V rámci Evropy se vyskytoval především ve Středomoří. Teprve v posledních letech ho veterináři zaznamenávají i v severněji položených oblastech.

Červ je tenký, bílý a dorůst může až do délky třiceti centimetrů. Psi, které tento parazit nakazí, působí unaveně a apaticky. Zhorší se jim také dýchání a po fyzické námaze je trápí chronický kašel. „Pokud se neléči, postupně se z larev vyvinou dospěli červi, kteří se pak dál množí a ucpávají srdce. A to tak, že jejich přítomnost nakonec začne bránit pohybu srdeční chlopně,“ vysvětluje Miterpáková.

Léčba dirofilariózy je přitom velmi komplikovaná a zdlouhavá –  zvíře musí užívat nejenom antiparazitika, ale i přípravky zamezující embolii. Červ totiž může ucpat cévy. Veterinář nemocným psům předepisuje i antibiotika. Než se pes zotaví, trvá to i několik měsíců. Je navíc třeba zajistit, aby byl v klidovém režimu. Červ může napadnout i člověka, tomu ale tak vážné problémy nezpůsobí. Většinou se uhnízdí v podkoží, což se pozná podle malých boulí v podkoží. Může se zapouzdřit i ve sklivci či spojivce v oku, což může ohrozit zrak hostitele.Zdroje: magazín Newslab, Parazitologický ústav Slovenskej akadémie vied v Košicích a Masarykova univerzita Brno.

Text: Ivana Šalbabová, Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik