Petici proti odstřelu vlka podepsaly tisíce lidí. Rozhodnutí provází nejasnosti, upozorňují

Je kontroverzní a provází ho řada nejasností, kritizují rozhodnutí Královéhradeckého kraje o odstřelu vlka milovníci zvířat. Přichází navíc v době, kdy mají úřady šelmy naopak chránit –  v regionu se totiž nedávno našla utýraná vlčice. Na ochranu šelem proto vznikla petice. Za jediný týden ji podepsalo 6,5 tisíce lidí. 

„Připojuji se, protože nesouhlasím se zabíjením vlků pro jejich přirozenost,“ uvedla například jedna ze signatářek. Další upozorňuje na nezákonnost odstřelu chráněných zvířat nebo na prospěšnost šelem v české krajině. V komentářích, které petici doplňují, se objevily i narážky na myslivce: „Trofej vlka se nějakému prominentnímu lovci bude vyjímat ve sbírce. Doufám, že tato vyhláška bude zrušena jako nezákonná.“

Sami organizátoři petice pak označili povolení k odstřelu vlků za „čiré barbarství“. „Člověk už toto zvíře jednou z naší krajiny vyhubil. Vlk je proto u nás jako kriticky ohrožený druh chráněný a jeho zabití je trestným činem,“ uvedl v průvodním dopise ředitel táborské zoo Evžen Korec.


Doporučujeme: Motorkáři našli v lese utýranou vlčici, trpěla několik týdnů


Foto: Pixabay

Jakékoliv problémy s tímto zvířetem by se proto měly pod Korce řešit civilizovaně a humánně. „Pokud už se cokoliv stane, šelma by se měla odchytit a převézt do některé z vlčích rezervací. Odstřel je neospravedlnitelný,“ píše. Zabít toto volně žijící zvíře je možné jen v sebeobraně při bezprostředním ohrožení života. „Tím se ale rozhodně nemyslí to, že se zvědavé zvíře přiblíží na pár desítek metrů k člověku, načež samo zase v poklidu zmizí,“ naráží na vysvětlení kraje, že vlci ztrácejí plachost.

Rychlost rozhodnutí je podivná

Proti odstřelu vlka se ostře vymezil také europoslanec Jiří Pospíšil. „Nebudu zastírat, že rozhodnutí Královéhradeckého kraje mne velmi zarazilo a považuji ho za kontroverzní. Kromě jiného i pro tu rychlost s jakou ho úředníci vyhotovili,“ napsal Zvířecím zprávám.


Doporučujeme: Vlk urazil tisíc kilometrů, aby našel rodinné štěstí. Mladé nakonec vyvedl na Vysočině


Jen pár týdnů předtím se totiž vedení resortu životního prostředí a ministerstvo zemědělství dohodly na pohotovostním plánu, který má právě problematické vlky řešit. „Tento plán velmi přesně stanoví, jak v takových případech postupovat. S odstřelem vlka při prvních drobných problémech se v něm rozhodně nepočítá,“ uvádí Pospíšil a pokračuje: „Plán by měly důsledně dodržovat všechny klíčové instituce. Královéhradecký kraj si ale místo toho vydává vlastní pravidla a povoluje odlov vlka. Kladu si otázku proč?“

Postoj krajských úředníků je podle něj o to podivnější, že s ním přicházejí krátce poté, kdy se na území regionu objevila upytlačená březí vlčice. „Chytla se do nastraženého oka. Čekala šest vlčat a v jejím žaludku byla při pitvě nalezena vlastní ukousaná tlapa a jehličí. Umírala krutě a pomalu,“ připomenul europoslanec.

Česká krajina přitom i podle Pospíšila vlka potřebuje. „Role tohoto zvířete je nezastupitelná už jen proto, že reguluje přemnoženou lesní zvěř, která každoročně napáchá opravdu velké škody,“ podotýká.


Co víte o šelmách v české krajině? Zkuste si kvíz:

Zdroje: Zoo Tábor, server Petice.com, Jiří pospíšil, Evžen Korec.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Pixabay