Uhynula labutí celebrita Zpěvanka. Cizokrajná kráska v Česku zahnízdila jako první svého druhu

Ornitologové přinesli smutnou zprávu: cizokrajná labuť zpěvná, kterou už sedmým rokem pozorovali na střední Moravě, v neděli uhynula. Tato labuť přitom byla první svého druhu v Česku, zpěvné labutě tady většinou nehnízdí. Zpěvanka ale na Zámeckém rybníku v Chropyni vyvedla i čtyři mláďata. Její tělo nyní ornitologové našli na poli nedaleko rybníku v Záhlinicích na Kroměřížsku.
 
„Proč labuť uhynula, prozatím nevíme. To zjistí až pitva. Vypadá to ale, že neměla žádný úraz, že ji nikdo nestřelil,“ řekl místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek. Zpěvanku podle něj mohlo klidně přemoci i stáří, o jejím věku se totiž odborníci jen dohadovali. „Na Moravě sice žila šestnáct let, kroužek a límec ale dostala až jako dospělá. O věku toho proto moc nevíme. Myslíme si, že jí mohlo být zhruba devatenáct let,“ upřesnil Šafránek.
 
Za dobu, co se na Moravě pohybovala, se ale stala mediálně nejznámnější a nejsledovanější labutí. Byla totiž první labutí zpěvnou, která zahnízdila v České republice. „Stala se z ní významná ptačí celebrita,“ řekl ornitolog. Zpěvanka se podle něj objevovala hlavně na rybnících v Tovačově, Kojetíně, Chropyni, Záhlinicích či na řece Moravě v Kroměříži.

Doporučujeme: Místo krmítka vražedná past. Ornitologové radí, na co si dát pozor při krmení ptáčků


Foto: Zdeněk Němeček

Obyčejně labutě zpěvné ve střední Evropě nehnízdí. Doma jsou především ve Skandinávii a na zimu odlétají do západní Evropy. V Česku se vyskytují jen ojediněle. Zpěvanka, jak tuto labuť pokřtil Adolf Goebel z Moravského ornitologického spolku, se ale na střední Moravě usadila trvale. 

Nečekaná cesta na Moravu

Ornitologové ji proto začali pozorovat. Pustit se do toho mohli díky nezaměnitelnému žlutému límci s kódem 7R42, který Zpěvanka dostala na zimovišti vodních ptáků v Německu 19. ledna 2006. Odtud se pak ale nevydala domů na sever Evropy, jako ostatní její družky, ale zcela nepochopitelně se objevila v polovině dubna téhož roku na Hradeckém rybníku v Tovačově. 

„V následujících letech se věnovala poznávání střední, jižní i severní Moravy a jižního Polska. Jednu zimu trávila dokonce až v Maďarsku. V hnízdním období se ale nejčastěji uchylovala právě na střední Moravu, kde se pokoušela o vytvoření páru se samcem labutě velké,“ popsal Jiří Šafránek.


Doporučujeme: Sloupy elektrického napětí: pro dravce pohroma, pro jiná zvířata ráj


Rodinu se jí poprvé podařilo založit až v roce 2017, nakonec to bylo se samcem labutě zpěvné. Měla s ním čtyři labuťátka, která hrdě ukazovala na Zámeckém rybníku v Chropyni. „Jenom jedno mládě se ale dožilo zimy,“ uvedl Šafránek. Do dospělosti bohužel nedorostla ani další čtyři mláďata, která vyvedla v následujících dvou letech. Dva potomci, jenž měla před třemi lety, po několika dnech zmizela. Poté uhynul i její samec. Zpěvanka zůstala sama.



Zdroj: Moravský ornitologický spolek – středomoravská pobočka ČSO.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Jiří Šafránek
Video: Pavel Vojtěchovský