Ukrajinské ministerstvo adoptovalo kočku, která přežila ruský útok v Borodjance

Jedna dobrá zpráva z Ukrajiny: tamní ministerstvo vnitra se ujalo kočky, která přežila ruský útok v Borodjance. „Samozřejmě se bude účastnit všech důležitých schůzek,“ zažertoval ministerský poradce Anton Geraščenko.

Zažila si peklo a jen o vlásek unikla smrti. Fotky zbědované kočky, kterou lidé na poslední chvílí vytáhli ze sutin rozbombardovaného domu v Borodjance, obletěly svět. Zvíře je na nich špinavé, vyhublé a poraněné. Dlouhé dny totiž strávilo pod zničenými betonovými bloky.

Její příběh má ale nakonec šťastný konec: zbídačenou kočku si totiž adoptovalo ukrajinské ministerstvo vnitra. „Vzpomínáte si na kočku, která přežila v Borodjance? Tak ta s námi nyní žije na ministerstvu vnitra. Je okoupaná, nakrmená a milovaná,“ oznámil na sociálních sítích poradce ministra Anton Geraščenko.

Zažertoval také, že se tato kráska stala tak váženou, že se bude „účastnit i veškerých důležitých jednání vlády“.

Spousta dalších lidí a zvířat ale takové štěstí neměla. Borodjanka je totiž dalším městem, které zažilo masivní bombardování ruských invazních sil. „Domy a infrastruktura jsou zničené, na ulicích stojí ohořelé vraky. Mluvíme o stovkách zabitých civilistů a stovkách zraněných,“ popsal děsivou situaci ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Rusové podle něj „prakticky vymazali městečko z povrchu zemského“.

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se tady navíc opakoval podobný scénář jako ve městě Buča – i zde podle něj páchala ruská okupační vojska masakry civilistů. „Je tady dokonce víc obětí než v Buči,“ řekl ve čtvrtečním večerním videovzkazu.

Generální prokurátorka Iryna Venediktová pak podle agentury Reuters doplnila, že se v Borodjance našla v troskách dvou domů těla 26 lidí. Rusko přesto i nadále tvrdí, že jeho jednotky na civilisty neútočí.Zdroje:  twitterový účet Antona Geraščenka, server The Daily Mail, BBC, agentura Reuters.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Anatoliy Kravchuk