Úžasná schopnost psů: dokážou „vyčenichat“, kdo z lidí má teplotu

Vědci odhalili další obdivuhodnou schopnost psů: umějí u lidí rozpoznat horečku. Mohli by tak v budoucnu pomáhat třeba s pátráním, kdo z nás je nakažený infekcí. Třeba tou koronavirovou.

Stačí zavětřit čenichem. Pokud se v nejbližším okolí nachází člověk se zvýšenou tělesnou teplotou, psi ho dokážou odhalit. Zjistili to maďarští a švédští badatelé.

Člověka s horečkou psi neomylně odhalili dokonce až na vzdálenost 1,6 metru. Lidé se přitom psům neukázali. Zvířata si je nemohla ani prohlédnout, ani očichat. Skutečně se orientovala jen podle vydávaného tepelného záření.

„Psí čenichy jsou úžasné. Jsou až stomilionkrát citlivější než naše nosy. Potvrdilo se, že dokážou zaznamenat i slabé sálání tepla,“ komentoval objev svých kolegů emeritní profesor Coloradské univerzity Marc Bekoff. Citoval ho časopis Sciencemag.

Detektivové rakoviny
Foto: Pexels

Podobnou schopností jsou podle něj vybaveni i vlci. Dokážou díky tomu vypátrat kořist i v takových podmínkách, které jim nedovolí potenciální večeři vidět, ani cítit. Umožňuje jim to jejich hladký a velmi chladný čenich, který je bohatě protkaný citlivými nervy. Ty vysílají signály do mozku. Informace potom zpracovává levá „polovina“ mozku. Ukázaly to alespoň snímky z magnetické rezonance, které vědci pořídili u třinácti psů, jimž postupně představovali teplé i studené předměty.

Schopností rozpoznat kořist podle toho, jak moc z ní sálá teplo, doposud vědci popsali jen u některých brouků, hadů a netopýrů.

Psi už se v minulosti ukázali také jako zdatní detektivové rakoviny. Podle některých stduií dokážou rozpoznat například zhoubný nádor kůže nebo prostaty. Třeba profesor Otto Hackner v časopise Journal Of Breath Research popsal, že psi vypátrají dokonce 78,6 procenta tumorů.

 

Autor: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Pexels


Doporučujeme: Očkování do ocasu. Nový způsob, jak ochránit domácího mazlíčka