V oceánech končí miliardy roušek. Zabíjejí zvířata
Ekologové bijí na poplach: během pandemie končí v oceánech miliardy použitých roušek. A začínají zabíjet. Třeba na severním pobřeží brazilského Sao Paula už našli první uhynulé tučňáky s rouškami v útrobách.
Zatímco některým lidem mohou zachránit život, pro mořská zvířata jsou roušky vražednou pastí. Dokládají to fotografie brazilských zoologů.
Když se pustili do pitvy tučňáka magellanského, kterého našli na pláži u Sao Paula, vytáhli mu z žaludku právě zamotanou roušku. „Šlo konkrétně o černou masku modelu N95,“ přiblížil Hugo Gallo Neto z organizace Argonauta Institute, která se zaměřuje na záchranu mořských druhů zasažených odpadem. Tučňák si roušku zřejmě popletl s potravou.
Další zvířata sice masku nespolkla, nebezpečně se ale do ní zamotala. „Takových živočichů jsme našli celkem 135,“ přiblížil Hogo Gallo Neto a dodal: „A to jsme mapovali jen zvířata z okolí zmíněné pláže.“ Roušky se tak podle něj stávají další velkou hrozbou pro mořskou faunu. Už tak pořádně zdevastovanou.
Doporučujeme: Miliony ptáků hynou s břichy ucpanými plastem. Proč si pletou odpadky se svou potravou?
Podle další organizace Ocean Conservancy bude odpadu ještě přibývat. Každý měsíc v mořích skončí až 129 miliard roušek a 65 miliard ochranných rukavic. Pro britskou BBC to řekl její viceprezident Doug Cross.
Některé firmy už se proto snaží vyrobit ekologické roušky. Například francouzská firma Geochanvre ohlásila, že uvádí na trh masku ušitou z konopného vlákna, do které je vložená podšívka z kukuřičné směsi. Podle vývojářů je tak nejenom účinná, ale také kompostovatelná. Lze ji navíc použít opakovaně.
„Podobně by se měly zachovat i další firmy. Měly by se na ekologickou výrobu zaměřit,“ domnívá se Doug Cross. Odpadu v oceánech už totiž bylo příliš i před pandemií. „Ta celou situaci jenom zhoršila.,“ doplnil muž.
Co našli biologové v útrobách uhynulého tučňáka? Podívejte se:
Plasty zabijí miliony zvířat. Pojďme to změnit!
Autor: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik