Vedro vyvolává agresivitu, psi útočí častěji. Nedrážděte je, radí vědci
Počet incidentů, během kterých pes pokouše člověka, je v horkých letních dnech až o jedenáct procent vyšší. Potvrdili to vědci z Harvardu.
Obvykle to bývá pohodový pes. Jakmile ale nastanou vlny veder, všechno se změní. „Teddy začne těžce dýchat a nic ho nebaví. Na spoustu věcí navíc reaguje nevrle, občas se po mně dokonce ožene,“ popisuje své zkušenosti s dvanáctiletým mopslíkem Renata Příhodová. Teddymu najednou začne vadit třeba česání nebo vyhazování z pohovky.
A není sám. Vědci z Harvardu nyní potvrdili, že jsou psi daleko agresivnější během nesnesitelných letních veder. Alespoň statisticky. Prozkoumali totiž 69 525 záznamů o incidentech se psy a zjistili, že byly právě za takového počasí častější. „Pokousání psem bylo v horkých letních dnech nejméně o jedenáct procent četnější než kdykoliv jindy. Zvlášť pokud byly tyto dny ještě i prašné,“ uvedl jeden z autorů studie Clas Linnman.
Doporučujeme: Vedra mohou zabíjet. Problém mají hlavně psi s plochými čenichy a kily navíc
Záznamy, které s kolegy procházel, přitom mapovaly události z osmi různých měst Spojených států během dlouhého období let 2009 až 2018. Šlo o zápisy místních policejních orgánů či dalších úřadů. „Je ale pravda, že jsme nezkoumali nic jiného než četnost psích útoků ve dnech s různým UV zářením a znečištěním. Nebrali jsme v potaz ani plemeno psa, ani jeho pohlaví či věk. Nezajímaly nás ani okolnosti, které událostem předcházely,“ připouštějí vědci. Všechny tyto faktory mohly podle nich výsledky trochu zkreslit. „Ale ne moc,“ dodávají.
Rostoucí agresivitu během letních veder totiž nepotvrdili jako první. K podobným závěrům už dříve dospěly předchozí výzkumy, které se zaměřovaly na opice, myši, krysy a dokonce i lidi. „Také tyto studie jednoznačně potvrdily, že vysoké teploty mají na chování všech těchto savců nepopiratelný vliv. Agresivita během horkých dnů vzrůstá,“ uvedl Clas Linnman. Studie vědců z Harvardu vyšla v magazínu Scientific Reports.
Proč psi stále vyplazují jazyk? A proč jim nedávat fixační náhubek? Podívejte se:
Zdroje: magazín Scientific Reports, server Brill a Journal of Personality and Social Psychology.
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik