Víc než desetina řidičů nepoutá svého mazlíčka v autě. Následky mohou být fatální

UVNITŘ VIDEO. Cestujete se psem v autě? A máte ho na sedačce na volno? V případě nehody mu podepisujete rozsudek smrti. Ukazují to záběry, které sdíleli členové Královského automobilového klubu. 

Odborníci chtěli videem upozornit na riziko, jež takové cestování s mazlíčkem má. Překvapily je totiž výsledky průzkumu, který mezi 1330 chovateli z deseti zemí Evropy uspořádala společnost Royal Canin. Vyplynulo z něj, že asi 12 procent lidí svoje zvíře v autě nepřipoutává. Buď ho nechají na sedačce na volno, nebo ho zavřou do přepravky, kterou už ale nezajistí.

„Při srážce se tak zvíře vymrští obrovskou silou vpřed – ať už samotné, nebo v přepravním boxu. Kromě toho, že samo utrpí těžká zranění, je krajně nebezpečné i dalším spolucestujícím ve voze,“ varuje společná zpráva automobilového klubu a veterinářů.


Doporučujeme: Máte nervního psa? Mohou za to i bakterie


Platí to přitom pro každé zvíře. To potvrzuje i český BESIP. Ten nedávno dokonce spočítal, že se na zbraň těžkého kalibru může při nehodě změnit i tak malé stvoření, jako je dvoukilová kočka. „Při čelním nárazu v padesátikilometrové rychlosti se totiž její hmotnost zvýší až šedesátkrát,“ vysvětluje na svém webu BESIP. Zvíře tak na svého páníčka dopadne vahou 120 kilogramů.

Pokud letí vzduchem pětatřicetikilový ohař, jsou následky ještě fatálnější. Jeho hmotnost se totiž při čtyřicetikilometrové rychlosti znásobí čtyřicetkrát. „V kritické chvíli se tak pes proměňuje na tunu a půl vážícího hrocha, který nemá problém totálně zdemolovat přední sedačky i se vším, co na nich je. Takovou srážku často nepřežije nikdo v autě – ani mazlíček, ani jeho chovatel,“ uvedl Carsten Reinkemeyer, odborník na automobilové strojírenství a dopravní bezpečnost z Allianz Centra pro technologie.

Zvíře vozí třetina chovatelů

Z průzkumu veterinářů také vyplynulo, že domácího mazlíčka občas převáží autem zhruba 36 procent chovatelů. Do vozu většinou nakládají psy – ti tvoří asi 92 procent všech přepravovaných zvířat. Kočky vozí asi 15 procent lidí a jen malá část chovatelů bere do auta i jiná zvířata – nejčastěji papoušky, morčata nebo želvy.


Doporučujeme: Desetina psů zahyne pod koly aut. Hlavně za nižší viditelnosti v zimě


Foto: Freepik

Podobné dotazníky rozdávala chovatelům také společnost Ford. Do průzkumu před třemi lety zapojila celkem 5 tisíc majitelů zvířat z pěti zemí Evropy. Také ona se ptala na to, jak lidé svoje mazlíčky převážejí.

Výsledky byly ještě děsivější: asi 32 procent řidičů přiznalo, že psa v autě nechávají na volno. Jako nejčastější důvod uváděli, že se poutání zvířatům nelíbí. Tuhle možnost zmínilo zhruba 32 procent chovatelů.

Dalších 31 procent lidí nepovažuje zabezpečení zvířete za nutné, a to hlavně na kratších cestách. Přibližně 14 procent chovatelů zase prý nemá na psí přepravku v autě místo.

Odborníci zjistili ještě jednu zajímavou věc: víc než čtvrtina řidičů připustila, že jejich pes někdy vystrkuje hlavu z okna. Některým už se přitom stalo, že zvíře z okna vyskočilo, což se v několika případech neobešlo bez zranění.

 

 

Co udělá autonehoda se psem nebo kočkou?

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik
Video: The Royal Automobile Club of Spain