Vypadá jako jahoda se skleněným okem. Podívejte se, co pluje v mořských hlubinách

Vědci pořídili fascinující záběry „různooké“ krakatice – tedy karmínového hlavonožce obdařeného zvláštní anomálií. Tou je levé oko, které vypadá jako skleněná žlutá koule. Tvor díky němu dokáže přežít i v hlubinách kolem tisíce metrů pod hladinou, kam pronikne jen omezené množství světla. 

Vypadá jako šťavnatá jahoda s několika dlouhými chapadly. Pozoruhodné jsou i její oči: každé je úplně jiné.

Jedno je malé a blankytně modré, vždy se dívá dolů ke dnu. Sleduje, jestli se tam nepohybuje něco dobrého k snědku.

Druhé se zase podobá obrovské skleněné kouli. „Toto oko naopak hledí výhradně nahoru. Je totiž velmi citlivé na světlo, takže je schopné zaznamenat i stíny, které vrhá kořist či predátoři ve zbytcích modrého světla pod hladinou,“ vysvětluje Bruce Robison z kalifornského výzkumného střediska Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI).

Proč má tvor s latinským názvem Histioteuthis heteropsis každé oko jiné, vědci dlouho netušili. Mátla je i skutečnost, že se hlavonožec původně rodí bez této anomálie – tedy s oběma očima stejnýma. Levé oko mu nabobtná až v dospělosti.

Pomohly jim až moderní podmořské kamery, díky kterým mohli pořídit videozáznamy v přirozeném prostředí tohoto hlavonožce. „Ty potvrdily, že se krakatice skutečně natáčejí tak, aby vždycky plavaly na pravém boku. Velké levé oko tedy neustále hledí k světlejší hladině, zatímco menší pravé oko míří do temné hlubiny,“ vysvětluje Bruce Robison a dodává: „To jim ve vodách soumraku, kam pronikne jen pár paprsků světla, pomáhá přežít. Mohou díky tomu najít potravu i uniknout před nebezpečím.“

Stejně důmyslné a funkční je podle něj i jejich karmínové zbarvení. „To se totiž v hlubinách jeví jako černé. Hlavonožci jsou tak chráněni před zraky delfínů, tuňáků, mečounů a žraloků, kteří je hojně loví,“ uvádí vědec.

Poslední záběry, které biologové pořídili, pocházejí z konce letošního března z podmořského kaňonu Monterey Bay u pobřeží Kalifornie. Krakatice na nich měří asi 13 centimetrů. „Spatřili jsme ji v hloubce asi 725 metrů,“ doplňují na webu výzkumného střediska vědci.


Zdroje: zpráva na webu Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI), magazín The Royal Society B.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI
Video: Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI)