Vzácné záběry z dronu: Velryby se spolu něžně objímají

Vědcům se podařilo zachytit nesmírně vzácné záběry pravých velryb. Zvířata se na nich něžně objímají. „Nic podobného jsme nikdy předtím neviděli,“ přiznávají dojatí biologové.

Pluly spolu klidně a tiše. Bok po boku. A pak se to stalo. Jedna přes druhou přehodila ploutev a obě velryby se objaly. „Nechalo nás to v němém úžasu,“ popisuje silný zážitek biolog Michael Moore.

Mluví o nesmírně vzácném okamžiku, který zaznamenal nad vodami severního Atlantiku. Vydal se tam s kolegy zkontrolovat ohroženou velrybí populaci a dronem natočil dvě menší skupiny. V jedné z nich spolu putovali dva mladí samci.

„Chovali se k sobě nesmírně láskyplně a něžně. Bylo to, jako by spolu tančili pomalý valčík,“ říká odborník z Oceánografického ústavu Woods Hole v Massachusetts. Něco podobného prý ještě nikdy neviděl.


Doporučujeme: Snímky vyvolávající úzkost: velryba se snaží kličkovat mezi loděmi


Foto: NOAA / Wikimedia Commons / CC-0

Co objetí znamenalo, vědci netuší. Velryby jsou ale podle nich velmi kontaktní zvířata, která udržují bohatý společenský život a která k sobě pojí silné rodinné vazby.

„Utvářejí skupiny, ve kterých si spolu hrají, povídají si a páří se. Všichni členové skupiny se přitom k sobě chovají láskyplně,“ pokouší se o vysvětlení behaviorální ekoložka Susan Parksová ze Syrakuské univerzity.

Velryby jsou současně tvorové, kteří mají svou kulturu a osobnost. „Dokážou silně projevovat své emoce – ať jde o radost, nebo zármutek. Gesto proto mohlo znamenat cokoliv – náklonnost, vyjádření soustrasti i naději.,“ doplňuje Michael Moore. 

Kriticky ohrožené

Záběry objímajících se velryb vědci pořídili v zátoce Cape Cod ve východní části státu Massachusetts na severovýchodě Spojených států. Pořídili je dronem, zatímco sami pluli na malé loďce o kus dál. Zvířata pozorovali při jejich každoroční pouti z teplých karibských vod na sever.


Doporučujeme: I kosatky mají svoje „porodní asistentky“


Vědce záběry potěšily i proto, že velryby zažívají velmi těžké období. Drtí je klimatické změny i lidská činnost. Oceány jsou přecpané dopravou, spousta kytovců umírá po srážce s některou zaoceánskou lodí. Další končí zapletení do nastražených nebo opuštěných rybářských sítí.

„Jejich porodnost navíc klesá. Aby se tento druh vůbec udržel, mělo by se každý rok narodit nejméně třicet nových mláďat. Bohužel od prosince loňského roku do letošního března jsme mezi Floridou a Severní Karolínou spatřili jen sedmnáct novorozenců,“ řekl Michael Moore magazínu National Geographic. Zvířata jsou navíc podle něj často vyhublá.

Pravděpodobně za to mohou klimatické změny, kvůli kterým velryby nenacházejí dostatek potravy v severských „krmných“ oblastech. „V oceánu už se tak prohání méně než 400 pravých velryb, což z nich činí jeden z nejkritičtějších ohrožených druhů planety,“ uzavřel biolog.

Podívejte se na valčík velryb pravých:

 

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Alamy