Zamířit a pal! Vědci natočili bitky chobotnic

Jedeš! Tenhle kousek území je můj! Vědci natočili video, na kterém se perou chobotnice. Vrhají po sobě různé škeble a písek, některé k tomu přidají i kousky řas a kamení.

Než svou palbu zahájí, často se navzájem varují: zvednou jednu ze svých paží. Chapadlo může vztyčit i hlavonožec, na kterého útok míří. „Možná jako smířlivé gesto,“ uvádí Peter Godfrey-Smith z australské univerzity v Sidney.

Vysvětlení, proč se takto chobotnice chovají, je podle vědce několik. Hlavonožci si tak mohou bránit svá území před nevítanými vetřelci. To platí hlavně v oblastech, které jsou hustě osídlené, takže je o vhodný pozemek nouze. Dalším zase mohou vadit konkrétní sousedi. Třeba sexuálně chtiví samci. „Samice vyjádří metáním smetí svůj názor na jejich milostné návrhy,“ pokračuje vědec.

Badatelé pořídili záběry chobotnic sydneyských v zátoce Jervis Bay, která se nachází na jižním pobřeží Nového Jižního Walesu v Austrálii. Studii s možným vysvětlením pak publikovali tento týden v magazínu PLOS One.Zdroj: magazín PLOS One

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto i video: Godfrey-Smith, Scheel, Chancellor, Linquist, Lawrence / PLoS ONE / https://doi.org/10.1371/journal.pone.0276482