Zemřela Kiska, nejosamělejší kosatka na světě. Zoufalstvím bušila hlavou o stěnu akvária

Kosatka Kiska zemřela, oznámily ve čtvrtek ontarijské úřady. Šlo podle nich o poslední kosatku, kterou lidé v Kanadě drželi v zajetí. Ve stísněném akváriu strávila téměř celý svůj život. Na svobodu se nedostala ani poté, co na veřejnost unikly děsivé záběry, jak v zoufalství buší hlavou o stěnu nádrže. Podle ošetřovatelů byla příčinou úmrtí zřejmě bakteriální infekce.

Bylo to nejslavnější místní zvíře. A také nejosamělejší. Kosatka Kiska totiž žila v kanadském mořském parku Marinelandu už bezmála čtyřicet let – od roku 1982, kdy ji sem přivezli z původního domova u Islandu. Posledních deset let přitom plavala v nádrži úplně sama.

Podle ochránců zvířat už proto byla zoufalá. „Často vší silou bušila do skleněných stěn nádrže, nebo se jen bezvládně vznášela na hladině. To rozhodně nebylo normální chování, musela trpět obrovskými depresemi,“ hodnotí neutěšený život kytovce Camille Labchuková, ředitelka organizace Animal Justice.

Zvíře podle ní mělo zoo dávno opustit. „Mělo by být převezeno jinam, ideálně do nově zřízené svatyně,“ souhlasí také členové organizace PETA. Svatyně jsou přírodní útočiště pro zvířata, která už se o sebe nedokážou po letech v zajetí sama postarat. Ochránci kvůli Kisce nejprve zorganizovali petici, poté dokonce podali trestní oznámení na špatné zacházení.Jenomže neuspěli. Kiska se na svobodu nikdy nedostala. Dožila v betonové nádrži v Marinelandu, a to úplné osamělá. Její samotu prohloubila i skutečnost, že v zábavním parku přišla o všech pět svých mláďat. Kosatky přitom patří mezi vysoce společenská zvířata, která žijí v těsných rodinných svazcích.

„Požadujeme proto spravedlnost. Vyzýváme provinční autority, aby zveřejnily výsledky pitvy a aby začaly stíhat Marineland za protiprávní utrpení, kterému byla Kiska vystavována během posledních let svého života,“ uvedla Camille Labchuková.

Zoufalství v „zábavním“ podniku

Kiska ovšem není jedinou kosatkou, která si po letech v zajetí začala ubližovat. Podobné případy hlásí i další mořská zoo na celém světě. O hrůzném životě kosatek v zajetí vznikl nedávno dokonce dokument. Natočil ho režisér William Neal a jmenuje se Long Gone Wild.

„Je příšerné, co se kvůli lidské chamtivosti a honbě za penězi v zábavním průmyslu děje,“ komentuje svá zjištění William Neal a pokračuje: „Kosatky jsou drženy v zajetí na nesmírně malém prostoru. Přitom jsou to nesmírně inteligentní tvorové, kteří potřebují bohatý společenský život a spoustu místa. Ve volné přírodě dokážou urazit i stovky mil denně.“

V zajetí jsou ale nuceny plavat v kruzích a společenský život mají prakticky nulový. „Trpí proto extrémní nudou, sociální izolací, osamělostí a depresemi. Jejich psychické problémy pak přerůstají až k potížím zdravotním,“ popisuje muž.


Doporučujeme: I kosatky mají svoje „porodní asistentky“


Kosatky si pak například brousí a lámou zuby. Další žvýkají betonové stěny nebo koušou do ocelových tyčí, které oddělují nádrže. „Jsou zaznamenány i případy podobné Kisce – kosatky tak dlouho narážely hlavou do skleněných stěn svých akvárií, až si rozdrtily lebku,“ pokračuje William Neal.

„O nic menší není ani jejich fyzické utrpení,“ říká v dokumentu také někdejší trenér SeaWorldu Jeff Ventre. Kosatky jsou totiž nuceny žít v mělkých vodách bez ochrany před sluncem, takže mají často popálenou a kůži. „Aby nebyly tyto popáleniny vidět a nebudily příliš velkou pozornost, natírají je zaměstnanci zoo černým oxidem zinečnatým,“ popisuje děsivou praxi některých mořských parků muž.

Většina kosatek v zajetí se tak nedožije ani 35 let. Přitom ve volné přírodě mohou dosáhnout až dvojnásobného věku. Například na severozápadě Pacifiku vědci zaznamenali i osmdesátileté kosatky.Zdroje: CBC News, dokument Long Gone Wild.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Jo-Anne McArthur / We Animals Media