Zítra je taky den. Povinnosti odkládají na poslední chvíli i zvířata

Patříte mezi lidi, kteří své úkoly odkládají až na poslední chvíli? Vězte, že v tom nejste sami. Prokrastinace je podle vědců normální, objevuje se dokonce i u zvířat.

Do konce projektu zbývají dva týdny, v kanceláři přesto panuje pohoda. Všichni sice tvrdí, že na svých úkolech pracují, ve skutečnosti ale zadání ještě ani neotevřeli. Horečně začínají pracovat až tři dny před odevzdáním.

S problémem, kterému se říká prokrastinace, bojuje až třetina dospělé populace. Ovšem nejenom té lidské. Psychologové totiž zjistili, že povinnosti odkládají i zvířata. Zvlášť pokud jde o úkoly, které jim připadají nudné. Vyplynulo to z experimentu, který provedl tým psychologů pod vedením Thomase Zentalla z University of Kentucky.


Doporučujeme: Kolik semínek je v kyblíku? Sloni to spočítají čichem


Foto: Freepik

Vědci při něm shromáždili dvanáct dospělých holubů a vycvičili je k plnění jednoduchého, ale nezáživného úkolu: ptáci měli kdykoliv během určitého časového úseku několikrát klovnout do tlačítka. Kdy to bude, ale nechali vědci na nich.

Holubi mohli úkol vyplnit buď hned a pak zaslouženě odpočívat, nebo mohli „lelkovat“ a pak všechno dohnat na poslední chvíli. „V druhém případě ale museli pracovat daleko intenzivněji a čelili většímu stresu,“ uvádí Thomas Zentall. Všichni opeřenci, kteří úkol splnili, nakonec dostali chutný pamlsek. A to bez ohledu na to, jak si svůj čas rozvrhli. O výsledcích experimentu informoval odborný magazín Learning and Behavior.

Prokrastinaci ale znají i další zvířata. Třeba podle Pierse Steela z University of Calgary bylo odkládání nejrůznějších úkolů pozorováno například u šimpanzů v zoo. „Také tito primáti nechají spoustu věcí, které chápou spíš jako nepříjemnou povinnost, na později. Tedy pokud si mohou vybrat,“ napsal ve své knize Prokrastinace.


Doporučujeme: Proč se datlům nikdy nezasekne zobák ve stromě? Vědci našli odpověď


Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik