Žraloci vymírají. Počet některých druhů se za padesát let scvrkl na pětinu

Vody oceánů brázdili už před 400 miliony lety. Přežili dinosaury, dobu ledovou i řadu živelních katastrof. Nyní jsou ale na pokraji vyhynutí. Experti z projektu Global Shark Trends přišli s varováním, že žraloci z moří mizí. Jen za posledních padesát let spadl jejich počet o více než 70 procent. Může za to hlavně člověk.

„O tom, že populace žraloků řídnou, jsme samozřejmě věděli. Že ale vymírají takovým tempem, je i pro nás děsivé zjištění. Například žraloků bělohlavých nebo kladivounů velkých už zbyla v oceánech jen pětina,“ zhodnotil stav oceánů jeden z expertů – Nick Dulvy ze Simon Fraser University (SFU). Paryby už podle něj mizí i z takových míst, která vědci považovali za chráněná – lidé totiž do nich svou činností přímo nezasahují.  

To je podle vědce problém. Úbytek mořských predátorů bude mít dopad na celý ekosystém. Žraloci jsou totiž na vrcholu potravního řetězce: kontrolují hustotu a zdravotní stav menších ryb, čímž udržují oceány zdravé.  


Doporučujeme: Mořské želvy přicházejí o samce. Mláďata se líhnou z menších vajec plných arzenu či zinku


Foto: Pexels

Za úbytek paryb přitom může člověk. A jeho bezohledné drancování moří. „Lidská populace se během půlstoletí zdvojnásobila, stejně jako rybolov. Úlovky žraloků se dokonce ztrojnásobily,“ přibližuje příčiny Nick Dulvy.

Další žraloci zahynuli „neplánovaně“ tím, že se zapletli do takzvaných vlečných sítí. Ty jsou mnohdy velké jako fotbalové hřiště a doslova „vyluxují“ celé mořské dno. Zachytí se do nich i takové úlovky, které lidé z vody vytáhnout nechtěli.

Některé druhy žraloků se přitom rozmnožují velmi pomalu a úbytky ve svých řadách nestačí nahrazovat. Jde například o žraloka bělocípého nebo žraloka velrybáře. „Tyto druhy jsou proto k vyhynutí náchylné nejvíce,“ doplnil Nick Dulvy.

Deset let zkoumání

Experti z projektu Global Shark Trends přišli s varováním poté, co žraloky deset let sledovali. Sbírali o nich data a snažili se zjistit, jak se těmto tvorům daří. Tedy jak se mění jejich populace a jakým hrozbám čelí.

Zaměřili se hlavně na 18 nejběžnějších druhů žraloků a rejnoků. Podobná situace ale podle nich bude panovat i v řadách jiných paryb. Výsledky svého výzkumu badatelé zveřejnili tento týden v magazínu Nature.


Doporučujeme: I kosatky mají svoje „porodní asistentky“


Zkuste si náš kvíz a zjistěte, co všechno víte a nevíte o žralocích:

Autor: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Unsplash